DS will be in K this school year at a Catholic private school (not that the latter makes a difference). In the Spring (March, maybe?) we were urged to utilize School Tool Box to purchase the pre-packaged school supplies. We were told they would be delivered to the classroom by the first day of school. The appeal was that it was convenient and we were told "it's a little pricier than paying in stores, but not by much."
So we decided go this route, even though the new supply lists had not been finalized yet. The cost was around $90.
Now that the lists are out, this is what my NINETY DOLLARS paid for (1st number denotes quantity):
SUPPLY LIST
(4) - Crayola Washable Markers Conical/Broad Tip Assorted Colors 12ct
(15) - Elmer's Large Glue Stick Washable Purple, Dries Clear (EACH)
(5) - Pure'n Gentle Baby Wipes Fragrance & Alcohol Free Resealable Refill (no tub)
(3) - Kleenex Facial Tissue Medium Box
(4) - Crayola Crayons 24ct
(1) - 4-Pack 2-Pocket Folder Poly w/out Clasp (RD,BL,YL,GN)
(1) - 2-Pocket Folder Poly w/out Clasp Orange
(2) - Fiskars Scissors Blunt 5"
(2) - Elmer's Washable School Glue White 4oz
(2) - Dixon Ticonderoga Pencil #2 Yellow Sharpened 12ct
(1) - Sealable Storage Bags Sandwich
(1) - School Box (9Lx6.5Dx2.5H)
I'm estimating that at most, these items would cost $30 total. UGH.
So we decided go this route, even though the new supply lists had not been finalized yet. The cost was around $90.
Now that the lists are out, this is what my NINETY DOLLARS paid for (1st number denotes quantity):
SUPPLY LIST
(4) - Crayola Washable Markers Conical/Broad Tip Assorted Colors 12ct
(15) - Elmer's Large Glue Stick Washable Purple, Dries Clear (EACH)
(5) - Pure'n Gentle Baby Wipes Fragrance & Alcohol Free Resealable Refill (no tub)
(3) - Kleenex Facial Tissue Medium Box
(4) - Crayola Crayons 24ct
(1) - 4-Pack 2-Pocket Folder Poly w/out Clasp (RD,BL,YL,GN)
(1) - 2-Pocket Folder Poly w/out Clasp Orange
(2) - Fiskars Scissors Blunt 5"
(2) - Elmer's Washable School Glue White 4oz
(2) - Dixon Ticonderoga Pencil #2 Yellow Sharpened 12ct
(1) - Sealable Storage Bags Sandwich
(1) - School Box (9Lx6.5Dx2.5H)
I'm estimating that at most, these items would cost $30 total. UGH.
