Iforgetmypassword
"I am Mrs. Nesbit!!"
- Joined
- Oct 19, 2012
- Messages
- 409
My husband does all the grocery shopping. He does a much better job than I do. I'm very glad that he does.
$3 for laundry detergent? Wow, that's inexpensive!
I know one thing... If I went to the store with a list from my wife and came home perfectly with everything on that list and later sat down at the computer and found a post like this, I would promptly stand up, walk out to the kitchen, open all packages I purchased, and dump them in the garbage. There you go, you go do the shopping!
Wow, bit of a temper? That is quite an over the top reaction to a few simple words of surprise from a spouse. She didn't call him any names, she never said she wished he hadn't gone, she never said he was incapable. She simply shared that she thought that was more than the total should have been for what she requested. If that's all it takes to set you off, then yeah, I hope your wife never does post anything about you.
For the record, OP ~ I could have gotten every single thing on your list for less than $35 easily, so I see your point.
And my husband doesn't look at prices at all when he shops...it drives me crazy, but I try to keep it to myself. He surprised the kids with a new Xbox this year, and I knew I could have gotten a deal that would have been 40% less than what he paid, but he was so proud of himself.
little wieners (for appetizers in the crock pot) ~ $3 here
1 bag of tortilla chips ~ $1 bag (for the restaurant style Kroger ones, and they are good!)
juice $2 name brand
soda $4 at the most for a 12 pack or 4 2L (always some pop for $1/2L here)
laundry detergent $3-5 name brand, depending on the week
cat food $3 name brand
pan for the turkey to cook in $1.50
apple pie $5 name brand
cherry pie $5 name brand
couple cans of soup $1.50
toothpaste $2 name brand
Thank goodness for our husbands! I know of so many women who wish they had a hubby that would be so kind to go out to the grocery store.:
While it is a little over the top, the title of the thread is critical of the OP's DH. She didn't just post surprise. By saying "This is why DH does not get to shop", it indicates she thinks he screwed up and should have known better or is incompetent concerning shopping.
We spend about $70.00/week on groceries but hardly eat out. (if we do it's on Groupon) We have a Soda Stream for beverages. Some weeks I don't even go grocery shopping. My pantry is full of things like grains, beans, and rice. My freezer is stocked with soups, meats, etc.., I don't buy processed foods for the most part and make a at home meal most days of the week. My bill is higher if I have to buy meat of course. So my point is, it's possibleI could see why it would be upsetting to see a high bill when you work so hard to keep things within a reasonable budget. My hubby and I get into the same argument. I say "If you want things done right, do them yourself."
You had to have bought those items in the pantry at some time and also bought and prepared those items in the freezer. I'm with MrRodgers on this one. There is no way we could feed our family of 4 (myself, husband, 8 yo daughter, 6 yo son) on $50 OR $70 per week. Perhaps it is because of where we live, but even shopping at Aldi's and Kroger and not even thinking about going into Whole Foods (whose rack of lamb is on "sale" this week for $48, that would blow the budget to hell) we couldn't do $70.
The English roast from Kroger was $15 and will make two meals sometimes they have it buy one get one free, but not often. Chicken breast at $1.79/lb if we can get it on the right day at Busch's. Add to that some fresh veggies and fruit for the children, milk, cereal and some rice or potatoes. We are hamstrung that the children go to a tree nut free school so there are no nut snacks or peanut butter and jelly sandwiches for lunch.
The children's lunches at school alone are $28, which even at $70 per week would only leave us with $42 to feed a family of 4 which would leave us $2.60 PER MEAL. We did did the math and without peanut butter or nut based snacks and with sending in a sealed drink (as the school requires), we would only save $1-$2 per week by sending them with a sack lunch that may or may not make it to the lunch room.
Don't take this entire thing as criticism because I would really like to know how someone feeds their family with $3.33/per meal.
Also, we have a sodastream. I got DH one for Christmas and he loves it. But do the math on the cost of those bottles and the amount of soda that it makes. It is barely break even to use the Sodastream and for some of the flavors it is more expensive than buying just regular (not even store brand) similar items. The only thing it does do it make it on demand.
Stacy
Wow! I'm always amazed by the controlling spouses on this board! He's a grown man yet he's allowed to buy only what you say.
I understand that he broke the budget a bit but did the list include quantities and price points? As is only buy the pies if they are less than $x.
My DH rarely goes to the grocery store and he doesn't cook at all so when he does he wants a specific and detailed list. If I had pie or anything else on the list he would buy it. He would have no idea of prices so he would have no idea if a price was higher than usual.
Sorry, but it just seems like a mean reaction to a favor.
Stacy you're so right! I wish I could feed my family of 5 for less. But, with prices either going up, or staying the same with packages shrinking. It is close to impossible without extreme coupon clipping.
Food Stamps are meant to supplement the food budgets of low-income families. The program isn't meant to provide for all of their food. For instance, there's also WIC for families with children 5 and under. For those with children over the age of 5, there are subsidized school lunch programs that sometimes also cover free breakfast on school days. And those families are expected to spend some of their own income to pay for food as well. So really, the state is not assuming that you can feed a family on $30 per person per week. They are just helping out to the tune of $30 per person per week.SNAP (food stamps) in our state are less than $30 per week per person - for our family of four, we'd get $120 per week in food stamps. The government does want you to eat nutritiously, but they aren't funding a nightly rack of lamb habit. And I'm in a low SNAP state, one of the lowest. That sort of puts really low grocery budgets in perspective.
I can see what you're saying if that's what you took from her title, but just speaking for myself, I wouldn't have inferred that from a statement by someone that I've never even met. The only thing she actually stated in that title was that his paying more than she would have was the reason she does the shopping. To me that isn't a big deal at all.
OP, hope the family get together goes well, and have a great weekend!![]()
Food Stamps are meant to supplement the food budgets of low-income families. The program isn't meant to provide for all of their food. For instance, there's also WIC for families with children 5 and under. For those with children over the age of 5, there are subsidized school lunch programs that sometimes also cover free breakfast on school days. And those families are expected to spend some of their own income to pay for food as well. So really, the state is not assuming that you can feed a family on $30 per person per week. They are just helping out to the tune of $30 per person per week.