What do you pay for?

Milk: 2.99 gallon (We buy both whole and FF) (Meijers but it goes on sale frequently for 2/5.00)
Bread: 1.99 whole wheat (3.98 two pack)(Costco)
Eggs: 1.68 dozen or 2.18 for 18 pk (walmart)
Apples: 1.49 pound (it is a bad year for apples in our area) (meijers)
Lettuce: 3.49 for organic mix from Costco.

We are in Chicagoland
 
Milk......$3.29 a gallon, 2 percent store brand
Bread....$2.29 Sunbeam (I can get store brand for $1)
Eggs.....$1.89 a dozen
Apples....dont normally buy
Lettuce...$1.29

I live in SW Virginia and mainly shop at WalMart for groceries
 
Milk: we don't use much so a half gallon of whole is 2.19 for hormone free whole foods brand
Bread: 3.29 for organic whole wheat whole foods brand
Eggs: 2.89 from free range vegetarian fed chickens
Apples: 2.49 lb for organic
Lettuce: 3.99 for 3 organic hearts of romaine
 
Milk: $2/half gallon. IIRC $3.50/ gallon
Bread: rye - $3.99 (our favorite went to $6.50) whole wheat - $3.00
Eggs: jumbo $1.69 - $1.99/dz
Apples: $1.99/lb
Lettuce: romaine heart 3 for $2.99-$3.99
 

As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:

I live in southern NH

Milk: $2.69/gallon
Bread: $1.29 for the giant size store brand
Eggs: $1.69 doz. at the grocery store or $2/dozen from a local farm
Apples: .99/lb
Lettuce: Iceberg this week was .99 a head. I also bought green leaf which was $1.49 a head
 
Western NJ Rural What gets me is milk prices- I live in dairy cow area and I'm paying high prices for regular old milk not organic!


Milk: $3.29 ish
Bread: $1 if I go to the Bread outlet- Name brand at Grocery store(same one I get at the outlet) is $1.99
Eggs: 1.79
Apples: $2.50 ish a pound (less during the fall obviously)
Lettuce: iceburg head around $1.29 salad in a bag usually $2.50
 
Rural Northwestern NJ

(prices are from shop rite website)

Milk: $3.89 store brand non organic, gallon
Bread: $1.00 for store brand white sandwich bread, $5.09 for name brand wheat bread
Eggs: $2.19 dozen, store brand white large
Apples: $1.29/pound winesap apples (cheapest), $1.49/pound red delicious and macintosh
Lettuce: avg $1.99/pound but I just paid $1.00 for a head of iceburg
 
Suburban Chicago:

Milk: $6.59/gal Sassy Cow Organic ($1.90/gal non-organic)
Bread: $2.50/loaf Sara Lee Light
Eggs: $2.89/doz Phil's Cage Free Omega 3 ($1.29/doz regular)
Apples: $2.00/lb organic ($1.00/lb regular)
Lettuce: $1.29/head Dole iceberg
 
southern New Jersey. 10 miles over the bridge from South Philly.
Usually shop at Whole foods or shoprite.

Milk $3.39 gallon 2%
eggs 2.88 18 count egglands best large (this is a sale this week)
bread. 1.99 stroehmans white, 3.59 Arnolds wheat.
apples 1.49 lb. red delicious
lettuce: ~1.29 iceberg/head. 2.49 romaine
 
Milk - 2.99, on sale we can get it for 2.50
Bread - 1.25 for store brand white or wheat, can get whole grain at outlet down the road for 89 cents
Eggs - 1.50 dozen when no on sale
Apples - 1.79/lb for most, we got hit hard this year, so apple prices are high
Lettuce - 99 cents

This is northern Indiana
 
Here in NE NJ, at the cheapest local supermarket, using the supermarket brand:

Milk: $3.39 gallon
Bread: $1 special for cheapest loaf, I pay $3.49 for the wheat I like
Eggs: $1.79 dozen large eggs
Apples: $1.66 a pound average
Lettuce: $2.49 a pound romaine
 
I don't know if you need the info for Canada as well, but here it is :

Milk: 7$ a gallon
Bread: 3$ for plain white bread,
Eggs: 3,29 a dozen
Apples:on sale, usually between 0.99 to 1.69 a pound
Lettuce: 2.99, but can be found at 0.99 a head on sale

We live near Montreal, Quebec.
 
Another vegan family here:

Almond milk - $1.99 a litre
Bread - rarely buy, $2.99 for sprouted grain bread
Eggs - never buy, no idea
Apples - depends on variety - $1.20 a pound to $2.50 a pound
Lettuce - usually buy a large box of spring mix or mixed greens for $4.49


TP
 
N Florida here: Currently

Milk: about 3.89
Bread: 2.00
Eggs: 2.09 a dozen
Apples: 4.49 for a 3 pound bag
Lettuce: 2.89 for a 3 pack hearts of romaine
 
I just went shopping today so these are straight from my receipt at Food Lion.

Middle of NC:

Milk: $3.99 (store brand skim)
Bread: $1.19 store brand, $1.99 for Sara Lee (my preference)
Eggs: $1.94 dozen
Apples: $1.89 lb Royal Gala (most of the other apples ranged from $1.69 to $1.89 lb)
Lettuce: not sure, I haven't bought in awhile
 
I'm assuming all store brands, etc.

Milk: 2.49/gallon
Bread: 1.49/loaf (basic white bread)
Eggs: 1.49/dozen (large white)
Apples: .99/pound
Lettuce: .99/head

I'm just outside of Boston, typically shop at Market Basket, for whatever that's worth.
 
I am in Destin, FL

I shop mostly at Publix and Walmart

Milk- $3.89
Bread- $1.50 for white sandwich bread, store brand
Eggs- $1.59 for large eggs, 1 dozen
Apples- $1.99lb
Lettuce- $1.79 for a head of iceburg
 
Just went for pricing in Downtown Boston:

Milk - $3.99 gallon
Bread - $2.39 but found some on sale 2/$3
Eggs - Large - $2.29 dozen
Apples - $1.99/lb
Lettuce - $2.49 :sad2:


Thank goodness I don't live in the city :cool1:
 
Milk-$2.99 for a gallon of store brand skim at Cub Foods
Bread-$3.99 for Brownberry whole wheat (on sale for $2.99 today at Meijer)
Eggs-usually around $1.29-1.69/dozen for store brand
Apples-$7 for a 5 lb bag of gala, or $4 for a 2 lb pack of slices from Sam's Club.
Lettuce-$2.98 for a 32 oz bag of chopped romaine at Sam's Club

We are in a large college town surrounded by farmland about 2 hrs south of Chicago. Next closest large town is 45-60 minutes in any direction.
 
Ohio-suburban area
Milk $2.59
Bread $.99-up (depends on the kind)
Eggs .99 dozen (large)
Apples 5/$2 this week or 1.29 a lb (again depends on the type)
Lettuce .99 a head
 





New Posts










Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top