What do you pay for?

pocomom

Brr.....
Joined
Oct 20, 2012
Messages
1,169
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:

Milk: Usually on sale SOMEWHERE for $2.50 a gallon, I rarely see it over $2.99
Bread: The bread we like is normal priced $3.29 a loaf but I tend to buy it on sale for 2/$5
Eggs: I don't buy eggs all that often, but I'm thinking $1.29 for a dozen? Often on sale for $1, but I don't buy them regularly, just when we need them, so I don't alway sget them on sale.
Lettuce: $1.50?

Oh, and I'm in suburban Detroit.
 
I'm in Miami

Milk I know it's about $2.99-3.29ish at costco but I don't remember exactly.
Bread $2.29 a loaf
Eggs $3.29 for 18 Egglands best eggs (costco)
Apples 10lb bag of Red delicious at costco is $7.99
Lettuce head about $1.19
 
Western NY

I buy in bulk at BJs:
Milk, whole non-organic: 2.30 a gallon
Wheat bread 2 loaves in a bag - 3.00
Eggs , 36 in a pack: 2.50
Apples, a large bag not sure of pounds - about $5
Lettuce 2 heads - $1.50
 

Jupiter, Florida (Palm Beach County)

Milk:$3.50 1/2 gallon (we drink Almond milk, but the price is about the same)

Bread: $2.99 for whole wheat, $1.89 for store brand white

Eggs: (we're vegan, so not sure on this one, but I believe they are around $2 or so a dozen at the farmers market.

Apples:$1.29 lb for conventional grown (not Organic)

Lettuce: $2.99-$3.99 for a bag of lettuce or romaine hearts. I've seen iceberg for about $1.29 head.
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk: $3.29 store brand
Bread: $4.25 specialty bakery bread
Eggs: $2.29 cage-free
Apples: $1.99 lb
Lettuce: $2.25 a head

small city/area of approx 80,000 where I shop, not live in WI
 
Northeast CT--Suburban

Milk: $4.49 gallon (sometimes $3.50 on sale)

Bread: $4.29 loaf (for the brand we like) sometimes it goes on sale, buy 1 get 1 free....so about $2.15 a loaf on sale

Eggs: I buy the 18pk for about $2.39

Apples: pre-packaged bag of granny smiths $5.29

Lettuce: $1.99/head
 
New York - Long Island

Milk - $3.49 gallon
Bread - Rock bottom is $1.69 - I buy 2/$5 whole wheat
Eggs - Extra lg - $2.79 dozen
Apples - .99/lb on sale, otherwise $1.79 Costco 5 lb. bag - $7.99
Iceberg Lettuce - $1.59

I am ready to leave...:moped:
 
I am in a small city in SE Wisconsin.

Milk: Store brand 2% ~ 1 gallon $3.99
Bread: Store brand white bread ~ 24 oz. $1.09
Name brand whole grain ~ 16 oz. $3.29
Eggs: Store brand medium ~ 1 dozen $1.09
Apples: Red delicious ~ per lb $1.69

I will check on the price of lettuce, if I remember! Hope this helps.
 
Milk: (store brand) $2.49/gallon
Bread: (store brand) 2/$4
Eggs: $1.79/dozen
Apples: $4.59/5 pounds
Lettuce: $1.79/ head

Southern New Hampshire
 
In Kansas, no Costco within 3 hours. 2 grocery stores in town: Dillons(Kroger) and Walmart.

Name Dairy milk: 4.89 gallon, discount brand 3.39 gallon
Name Brand bread: 3.09 loaf, store brand 1.69 loaf
18 ct large eggs: 3.19
Apples: 1.59 per pound
lettuce: iceberg head 1.59, bag of plain lettuce 2.99
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:

I am in Northwest Florida in a city. I normally shop sales at Publix and Winn Dixie, occasionally Food World, and Sam's Club.

Milk: I buy store brand, it is usually between 3.50 and 4.89 a gallon. though a few stores have had it on sale for $3 a gallon lately so I have stocked up.
Bread: I pay around a dollar at the bread store if I buy it. I usually make my own.
Eggs: honestly have no clue. My dad usually buys then when he sees we are low.
Apples: my kids don't eat them so I don't buy them.
Lettuce: I just paid 1.79 for a head of iceburg lettuce last weekend. Normally I buy a pound of organic spring mix at Sam's Club for 4.99.

Just to help your kids understand a little: I make almost everything we eat from scratch. We are a family of 5- 3 adults, teen boy, and preschool/toddler girl. My budget for groceries, dog food and all household needs is $300 every two weeks or $600 a month.
 
This is in Southern California so HCOL

Milk - About $6/gal for organic
Bread - About $3 per loaf
Eggs - 24 ct organic cage free - $7.29
Apples - Hmmm around $1 - $1.50 per pound more for Honeycrisp or organic
Lettuce - $1.99 or so per head for organic (red, romaine, etc) $2.99 at Whole Foods but it lasts longer
 
I am in NW Ohio. I am in a small town, and I do a lot of my shopping at the local Walmart by price matching with ads from stores in the larger city that is about 30 min away.

Milk (2% usually store brand) - $4.07 reg price, but I can always get it on sale for $2 - $2.59 somewhere.

Eggs - $1.68/ doz for large - occasionally on sale a little cheaper.

Bread - $1.39 reg price ( store brand in the bigger city, but it's better than any of the name brands!!!) I only buy when on sale for $0.90 / loaf.

Apples - ~$4.50 / 3 lb bag, but on sale you can get $0.99/lb. Honey crisp (my fav) are about $5.50/bag

Lettuce averages around $1.00 / head (price fluctuates often).
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:

Milk:$1.99-$2.50
Bread: Meijer had it for 10 for $10 get the 11th free so $0.90
Eggs: $1.49
Apples: $0.99/lb
Lettuce: bagged salad mix is $1.09 or a head of lettuce is around $1.00

I'm in a western suburb of Chicago.

Aldi is generally the cheapest
 
I tired to peek at the prices of the non organic items to help you out so I'm trying my best to recall, but they may be off by a few cents.
We shop in Gardendale, AL ( about 10 minutes outside of Birmingham)
Milk- 2.99 gal ( we bought organic 2% at 4.59 gal)
Bread- 1.69 loaf whole wheat
eggs- 3.15 doz ( we bought organic cage free for 4.79)
apples- 3.99 for 3lb bag
lettuce- .89 a head
 
i'm in NE alabama.

Milk: $2.99 at Aldi
Bread: $1.09 per loaf (wheat bread) at Flowers Bakery Thrift store (I go a couple of times a month)
Eggs: can usually buy them on sale for about $1.00, but I rarely buy them
Apples: $1.99-$2.99 for a 3-5lb bag at Aldi, but they're tiny. An 8lb bag of extra large apples (which I can make a meal out of, lol) is about $7.99 at a local grocery store.
Lettuce: $1.58 per bag (heads are VERY small right now, not worth the price) at Wal-Mart.

I usually PM store ads at Wal-Mart, and go to Aldi for milk and some frozen stuff. I know lots of people don't like Wal-Mart, but our store is clean, well-stocked and most of the employees are friendly.
 
I tired to peek at the prices of the non organic items to help you out so I'm trying my best to recall, but they may be off by a few cents.
We shop in Gardendale, AL ( about 10 minutes outside of Birmingham)
Milk- 2.99 gal ( we bought organic 2% at 4.59 gal)
Bread- 1.69 loaf whole wheat
eggs- 3.15 doz ( we bought organic cage free for 4.79)
apples- 3.99 for 3lb bag
lettuce- .89 a head

I can't believe the price people are getting for organic milk that's cheaper than the price for a Half gallon here!
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!


NW Chicago Suburb

Milk: $2.99 (if I'm lucky -- usually $3.29)
Bread: Brownberry - $3.50 - Store Brand Sweet Wheat - $2.50
Eggs: $1.89
Apples: $2.50/lb
Lettuce: $0.99/head (?)

Here's some world info as well. http://www.dailyfinance.com/photos/food-price-comparison-around-the-world/#photoID-3656012
 














Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top