agree greatly on this but i have found i can save in the long run by buying large packages of individual bags of chips and having them on hand vs.the family snagging them for a lunch at the store. at the store the individuals run close to $1 each for that small serving but (as an example w/one type) i just today received a box of 40 bags of nacho cheese doritos for $14.42 (.36 cents per bag).- Reducing the amount of junk food in the house which is where the $$ gets away from me. Oreos are outrageously priced anymore for example. Plus we just don't need that stuff in the house all the tim
Cook 'takeout' stuff at home. Cheaper and healthier. Buffalo has good pizza and wings but prices are getting crazy for some bread, sauce, cheese and parts of the chicken that restaurants used to throw out. Same goes for restaurants -- it is very expensive for a family of 5 to eat out anymore and after the bill comes, hardly seems worth it. It makes eating out on road trips and vacations seem more like a treat when we eat out less frequently at home too.
we rarely eat out as well (price but also just not that into it). the places we tend to frequent if we were to grab a bite i sign up for memberships on so i get alerts when they are doing discounts on gift cards. saving on the gift cards helps offset the increased costs (i got the gift cards for my youngest's february bday meal back in november during their annual 20% off sale).
we also make lots of our own 'takeout'. i make and freeze small containers of certain items we would default to at fast food places-chili (for chili cheese fries/just have frozen fires on hand), taco meat (keep tortillas and shredded cheese on hand, tortilla chips and individual cups of nacho cheese). it kills me to see how much it just runs to grab a couple of items at a fast food place these days
