va32h
DIS Veteran
- Joined
- Mar 2, 2005
- Messages
- 4,668
Lisalovespooh, I didn't quote you or single you out. I said that I would not make a decision on whether to do something or not solely upon whether or not my children enjoyed it. I used M&M's for breakfast as an example because that is something that most people would agree that the child's enjoyment does not outweigh the disadvantages.
If it makes you feel better, I will use a different analogy. Private skating lessons cost us $75 per week for the coach, and $20 per week for the ice time. Let's say my daughter really wanted to take four lessons per week, doubling our cost. An extra hundred dollars per week would significantly impact our budget, and I would not say yes to that, no matter how much dd would enjoy the extra lessons.
And your costs for your child's activity is not the benchmark of everyone else's costs for their activities. That's great that yours only costs $31 per month, in my area, the cost for dance lessons would be closer to $31 per week, and I'm sure costs vary from city to city.
If it makes you feel better, I will use a different analogy. Private skating lessons cost us $75 per week for the coach, and $20 per week for the ice time. Let's say my daughter really wanted to take four lessons per week, doubling our cost. An extra hundred dollars per week would significantly impact our budget, and I would not say yes to that, no matter how much dd would enjoy the extra lessons.
And your costs for your child's activity is not the benchmark of everyone else's costs for their activities. That's great that yours only costs $31 per month, in my area, the cost for dance lessons would be closer to $31 per week, and I'm sure costs vary from city to city.