My opinion is this, I don't buy it when we go, for our family, we could make it worth it...but.... why? We can eat for a lot less usually anyway,so why pay a lot more,and eat at places i normally wouldn't? there are a few must do restaurants for our famliy,and we pay to go there,everything else is up in the air.generally we eat breakfast in our room,sometimes dinner,sometimes even a lunch,but we like to stay for over a wwek,maybe 2, relax,not have to worry about a bunch of ADR's and getting to them...sounds like rushing to me...I think i'm the guy from last years planning video,I seek out benches......
I just shudder at the cost for ddp food per day for our family...maybe for one day,but not 2 weeks!
generally, at WDW,eating out, breakfast is 20- lunch is 18.00,dinner is 20-35.....we forage,eat snacks, find good cs prices,like at Epcot there are so many good cs options that are so cheap! generally unless we do a TS character meal,like once each trip our food costs are around 60 per day. Sometimes less,sometimes more, but not what the ddp would cost us!
But I like bagels at the room, and mac and cheese at night in front of the tv beats dragging my tired kids to a TS place later at night.....