as to onsite vs. off site for budgets.....it's possib;e,depending tome of year,that onsite could work out budget wise...... depends on time of year...OP would have to run numbers..... so if offsite is approx. 700 for the week, plus add 105.00 for parking in parks- plus add groceries for 3 meals a day for 10 people,and bring all meals into park with you - 500.00 for groceries(?) for the week,it always seems to cost more on vacation.... but IDK
or say in the right season, you get 2 value rooms at Music resort at 100 per night each(?) and FREE quick service dining for 10 people.....so it would be 1400.00 for room and food(except for breakfast, cold cereal and milk in room) with no extra parking costs,and the bigger kids can ride the bus wherever,whenever.(priceless)
either way, you have to purchase park tix separately and add those to the cost. All I'm saying is that onsite isn't necessarily the worst budget way to go ,with that many people to feed.
depends on season,and how Op's family tends to eat,I know mine overbuy on vacations at the grocery store,and it's cheaper for me to keep them away!