Cheap Meal Ideas

I use a soup mix -- Bear Creek. The package makes 8 cups of soup, but you can add a little extra water and extra broccoli (if you want) and stretch the soup even more. It goes on sale fairly frequently...and I usually have coupons for it. We've tried most of their soup mixes and found that for the quality, it's almost cheaper to buy the mix than buy all the ingredients that are in it.

Hope that helps. :)

Ginny
 
I'm subscribing! What a great thread! We already do the chili as mentioned before (only we do it with chicken or TVP as we only eat white meat). We also do chicken and rice as a fairly cheap meal adding extra veggies. WOW! I can't wait to make my own tortillas, pizza dough, and cheezy rice balls (I thought that making tortillas were made with a special appliance :rotfl: and I always figured that pizza dough was difficult (my bread maker died :confused3 ) . Thanks for all the great tips, I can't wait for more!!!

Kelly
 
2 of my cheapest are
French Toast and Bacon (I get the bread b1g1 and bacon b1g2)
Also French onion soup (onions, beef broth b1g1, bread or biscuts and a little cheese)
 
How do you make your broccoli & cheese soup? All recipes I've seen would make the soup much more expensive than purchasing it already made. Thanks

I make Broccoli soup from scratch and when you consider my recipe feeds makes twelve servings, it ends up being less expensive than most packaged brands.

This is my recipe
9 cups fresh broccoli florets (cost: $2.14)

4 cups chicken broth (make your own or buy. I usually make my own but I do organic broth when I buy, cost $1.50)

8 tablespoons butter, divided (again, I make my own butter, so for me this costs about 30 cents)

3/4 teaspoon of salt (less than a penny)
3/4 teaspoon of pepper (less than a penny)
1/4 teaspoon of onion salt, garlic salt (I make my own, but pennies regardless)
pinch of basil, thyme and sage (we grow our own, but again pennies, unless you don't typically stock them and would have to go out and buy them just for soup, then I wouldn't use them. They are optional flavoring)

7 tablespoons flour (pennies)
2 cups milk (depending on your cost of milk, for us this works out to about 50 cents)
1 cup buttermilk (about 30 cents, or you can make your own by adding a tablespoon of lemon juice to one cup of milk)

1/2 cup whipping cream (this is expensive for us, around a 1.00, but you can buy nonorganic cream and it's cheaper)

Total cost: $5.74 at the most expensive, assuming you didn't make your own broth, butter, buttermilk, etc. etc. Divided by twelve is about 47 cents per serving. And this is for all organic, fresh, preservative, processed free food. It could be even cheaper if you chose not to use organic ingredients. Sure beats the canned stuff any day of the week! :goodvibes
:-)
 

(I thought that making tortillas were made with a special appliance and I always figured that pizza dough was difficult

Of course, there are tortilla presses you can get that will give you the perfectly round tortilla. They cost usually between 10-20 dollars. Anything more than 20 dollars is wasted money, as the appliance itself is very simple. But you don't need one. I've used one before and it certainly can make them prettier, but with practice, you get the feel of the dough and your preferred thickness and you work out all the kinks.

Cooking from scratch is relatively easy, for the most part. But do give yourself some room for trial and error. Whenever I start learning how to make something new, there is always a lot of experimentation. The first time I made tortillas, they were a tad too thick, and so they were a bit too stiff and they cracked instead of rolled ever-so-nicely. So, I had enough dough left over that I experimented with thickness until I found the one that was just right. I experimented with the amount of water vs. amount of corn flour until I got the texture I wanted. So, a good portion of the tortillas that night were edible, but certainly not great by any stretch of the imagination. And several were just ruined. It takes a little bit of trial and error to figure some of this stuff out.

I just say that as an encouragement. If everything doesn't come out picture perfect on the first try, don't automatically assume it is too hard, just give yourself a learning curve. Although, most of this stuff is simple enough that you shouldn't have problem.

Happy cooking! Tonight I made miniature parmesan butter scones, spinach/zuccini quiche, and apple crunch pie for dessert. YUM!!!!!!!! :goodvibes
 
rjthkids,

Yours is cheaper...I think the mix works out to around .50/serving. Thanks for posting your recipe. Who knew it would be so easy? :)

Ginny
 
mmmmm... just subscribing ~ keep em' coming!!! I'm getting lots of great ideas!! :cool1:
 
I LOVE this thread!! This is much better than taking a cooking class!!! lol
Ive been looking for ways to cut down on dinner meals, (w/ 4 kids) and the made from scratch is the way I've been wanting to go, just hard to find the quick recipes explained in easy to understand terms!!! Plus much more healthier for the kids than all the boxed stuff out there!!! Im begging to keep them coming!! These are just great!
 
I should probably post the rest of the broccoli soup recipe, instead of just the ingredients! LOL.

It's easy enough--- throw the broccoli florets in the chicken broth and cook until it begins to boil, then put it on simmer.

In another pan, add the butter and melt it. Add the flour and stir until smooth. Then add the milk and heat until the milk starts boiling and thickens...maybe two, three minutes.

Poor the milk mixture into to the broccoli mixture. Then throw in all the rest of the ingredients, mix and heat through.

If you want you can always top it with cheese. I do when I have some handy.
:-)
 
These recipes look great. I am new to cooking meals (just moved out of my parents house) so these should come in handy. Thanks.
 
Oh, and quick breads are a great way to fill out a meal, inexpensively, and take very little time to make, because they do not depend on yeast to rise and therefore can be made right along with dinner.

I think I posted a biscuit recipe I use all the time, miniature scones are also a great and I make them often for the kids to snack on during the day, as well as a meal compliment.

SCONES
2 tablespoons butter
1/2 cup milk or buttermilk
2 cups flour
1 tablespoon baking powder
1 teaspoon salt
1/2 cup Parmesan cheese (grated)
1/2 cup water

Melt butter and combine butter and milk in one bowl

In seperate bowl, add flour and cheese, baking powder and salt, and mix well.

Gradually stir in milk mixture to flour. Add the water, a little at a time, until a soft dough forms. Knead the dough on a lightly floured surface until smooth, usually about five minutes.

Seperate dough into two balls, Press each ball into a circle about an inch thick. Cut each circle into 8 wedges and and place on a lightly greased baking sheet. Sprinkle with cheese or herbs (parsley is great!) if so desired.

I use my convection oven about bake it at 350 for 10 minutes. In a regular oven I believe you do 375 for 15 minutes, but it could be longer.

Servings: 16 scones. If you choose to make them without the cheese, you can put butter or jam on them for flavor and they are a delicious treat straight out of the oven!

I also have yeast bread recipes for making your own sandwich bread. We always eat 100% whole wheat breads, but I know many people don't like the flavor or texture of whole wheat bread. Here is a basic white flour bread that I will make for others who I know aren't fans of whole wheat: (makes two loaves)

6 cups white flour, divided
4 1/2 teaspoons of active dry yeast (or two packages. Each package is 2 1/4 teaspoons if you are using a jar of yeast instead of packages. It's much cheaper to buy yeast by the jar instead of the package)
2 1/4 cups milk
3 tablespoons sugar
3 tablespoons vegetable shortening (I strongly reccommend you use organic vegetable shortening. Regular shortening is filled with hydrogenated trans-fats. They hydrogenate vegetable oil in order to keep it solid at a room temperature. An organic shortening is never hydrogenated, they choose natural oils that are solid at room temperature, and organic vegetable shortening can be bought very inexpensively. I get mine for 3.00 for a HUGE tub that can last me easily six months.)
2 teaspoons salt

In large mixing bowl, combine 2 1/2 cups flour and the yeast
In saceupan, heat and stir milk, sugar, shortening and salt until warm (about 110 degrees. If you don't have a thermometer and you have trouble envisioning what 110 degrees feels like, think of a hot tub. The average hot tub is kept at 103-105 degrees. You want something slightly warmer than that. It's important for it too be warm enough because the yeast won't activate enough without the warmth. But you don't want it *too* hot. If it scalds your hand or is boiling, it's too hot.)

Add the milk mixture to the flour. I always do it by hand, but you can use an electric mixer for this part. Begin adding as much remaining flour as possible (you will have to abandon the mixer and use your hands...and it will take several minutes of patiently mixing! I usually can get in just about five cups total, sometimes more and sometimes less).

Flour surface and turn dough. Knead in additional flour, if necessary to make a moderately stiff dought that is smooth and elastic (this will take about 6-8 minutes. For me, it's usually 8). Shape into a ball. Place in a lightly freased bowl, turning once to grease the surface. Cover and let rise in a warm place until double in size (about 1-2 hours, depending on warmth and humidity).

Punch dough down. Turn out on lightly floured surface and divide dough in half. Cover and let rest for about ten minutes. Shape each half into a loaf and place in two lightly greased loaf pans. Lightly grease the top of the loaves (I suggest using melted butter for this recipe) Cover and let rise until double in size (30-40 minutes). Bake at 350 for forty to forty five minutes or until done. You will know it is done by knocking on the top of the bread. A hollow sound will indicate bread is done. Turn bread out and wrap in a cloth to let cool and then slice.

My suggestions for yeast bread: all yeast breads require some type of warm liquid to activate the yeast. Sometimes it is milk, other times it is water. Pay attention and make sure the liquid is warm enough or the yeast will not activate. Again, think a little hotter than a jacuzzi and you should do fine without any thermometer.

PAY ATTENTION TO RISING. If you let your bread over rise, when you go to cook it, it will not rise appropriately in the pan when you go to bake it. It will *taste* fine, but you will have a very flat bread.

Likewise, pay attention to kneading. Until you get the hang of what a "smooth and elastic" dough looks like, always go by the kneading times a recipe gives you. If it says 6-8 minutes, then knead for seven minutes. Once you have cooked enough breads, you will be able to fine tune it.

I also suggest NOT using no-stick loaf pans. Stick to regular, sturdy aluminum loaf pans. They are fairly inexpensive....I saw them in Williams and Sonoma the other day on sale for 6.99 a piece! They bake a crisper and more golden crust on your bread than the nostick pans do.


If at any time you are sick of all my posts on this thread, let me know. I don't want to come across as obnoxious or as if I don't think anyone else knows how to cook.
:-)
 
1 Pound ground beef or turkey, !/2 cp chopped onion, 1 package (7 3/4 oz) Lasagana dinner mix, 5 cups water,1 can diced tomaotes undrained (14 1/2 oz)
1 can whole kernel corn, 2 TBS grated parmesean cheese, 1 small zucchini chopped
Cook beef and onion in dutch oven and drain, Add contents of dinner sauce mix, water, tomatoes, corn and cheese: bring to a boil. Reduce heat cover and simmer for 10 minutes, stirring occassionaly. Add Lasgana noodles and Zucchini. Cover and simmer 10 more minutes or until noodles are tender.

Makes 10 2-1/2 court servings
 
I love this thread and the recipes! Thank you to everyone who has added in their favorites. The extra hints have helped as well!
 
This is one I am doing tonite. I bought Polish sausage (i.e. Kielbasa, but it was labeled Polish sausage) on sale at Safeway a few days ago. There are two to a pack, so I cut up four of them (2 packs) and threw them in the crockpot with a bottle of barbeque sauce. I'm going to serve it with rice.

It's not fancy, but it tastes good and is pretty cheap!
 
Rjthkids,
I don't know if anyone else asked you this, I haven't read the entire thread, but have you thought of writing a cookbook? I think you have a lot of wonderful recipes, real recipes that someone like me could make for my family.
 
rjthkids said:
Of course, there are tortilla presses you can get that will give you the perfectly round tortilla. They cost usually between 10-20 dollars.


I use the Ma-Se-Ca brand corn flour - the recipe is on the bag. I think it's two cups of mix to 1 1/8 cups of water. I also add a little bit of salt. I Love fresh corn tortillas!
Fresh salsa is really easy to make. Tomato, onion, fresh cilantro, hot pepper, bell pepper if you like, salt.
I do have a tortilla press, but you could also use a rolling pin. Especially if you were able to find a small one. I don't see them too often, but I have seen small ones for very cheap. I especially like the kind of rolling pin that is for pastry (It looks like a table leg, all one piece, slightly tapered at the ends.) My tortilla press is metal, and has to be wrapped in plastic each time, so while it works well, it a bit of a pain to use. I find the tortillas come out best if they are about as thin as you can make them, without them falling apart.

I also make pizza from scratch! The way I make it, I'm not certain it qualifies as a particularly cheap meal, but considering what I put on it, it is cheaper than comperable ones in a restaurant. I don't eat pork, so I usually top my pizza with items such as: chicken, artichoke hearts, fresh mozzarella, fresh basil, shrimp, calamata olives, grilled eggplant,etc.
If you make the pizza dense enough, one or two slices is plenty per person. Make sure the sauce is very dry - commercial spagetti sauce has too much water (and if you cook it to evaporate the water, it's way too salty. I like using Delmonte's plain canned tomato - or a mix) If the sauce is too watery the crust will be soggy.
A couple thoughts on the dough: I use Fleischman's Rapid Rise yeast for the dough, while the dough isn't quite like NY pizza, it only takes a little to rise. I use the oven to make it rise even faster. After you make and knead the dough - put it tin a bowl, rub olive oil on it, then cover with a damp cloth (check the cloth periodically to be certain it stays damp). Then I put it in the oven on the lowest setting. My old aprtment had a very low 'warm' setting that worked great, but my new oven get WAY too hot, even on the lowest setting. I just turn the oven on for a few minutes, so the oven is about 90 - 100 degrees, then turn it off and don't open it for about an hour.
Fleishman's has a great web page with recipe ideas for the dough, etc. Traditional dough recipes call for a starter (putting the yeast in water first, before adding flour) I found it very hard to get the starter at the correct temp... It is much easier to mix the flour/sugar/yeast/salt/oil and then add warm water! Again, directions are on the website.
Pizza isn't that hard, but it does take a little while to get the feel of the dough down. Also, the more you make bread in your house, the easier it will become, because the more wild yeast there will be in your kitchen. In France, they have been using the same kitchens for hundreds of years. When they make sour dough bread, they have so much wild yeast in the air, they don't have to add any yeast at all! But it takes MANY years to get to that level. If you've never made bread before, keep in mind that there is no yeast in your kitchen - so it proably won't come out great the first few times - but the more you do it the better it will be. By the way, I don't use a bread machine or a pizza stone, and I don't think that are really needed. However, if you are serious about making any kind of dough (pasta,pastry, cookie) consider getting a plastic counter scraper (for the cleanup!) They are under $5, and really help!
Another thought is that I tend to cook in steps - Monday is plain roast chicken, Tuesday the leftover chicken goes into tortillas or pizza. I cook up a bunch of meat at a time. If I'm grilling meat, I also grill up some eggplant and have it the next day. This saves energy - mine and the kind I pay for - roasting a turkey all day takes quite a bit of juice...sometimes those pre-cooked chickens they sell now are a better deal than they might seem!
 
rjthkids said:
If at any time you are sick of all my posts on this thread, let me know. I don't want to come across as obnoxious or as if I don't think anyone else knows how to cook.
:-)

Please don't think that! You've contributed a wealth of information! I'm taking notes. :)

I can cook. (Depends on who you ask ;) ) I usually shoot for a blend of ready made and home made just for the time factor. Sometimes it's not as time saving as one might think. I'd like to cook more from scratch.

I do have the, "More with Less" cookbook. It's a great book that is based on the philosophy of conservation and frugality. I'll see if I can find a few recipes I've used to share.

Anyway, thank you OP for the thread and everyone for their contributions! I say keep them coming! :)
 
Love this thread!! I am on a very restricted diet right now but after that, many of these will come in handy. Some of them will work for right now, so thanks for sharing everyone!

My ideas are:
Meatball subs
$1.69 for a 1 lb bag of meatballs--this is less than I would pay for the pound of hamburger and I like theirs better.
$1.00 for a pkg of whole wheat hotdog buns
$.99 for Aldi brand spaghetti sauce which is really good, Use half.

Just put the sauce and meatballs in a saucepan and cook until done. Ladle into the hotdog buns and add a salad or cooked broccoli. There were plenty of left over meatballs after my family of 5 had this meal to add to spaghetti two days later. Also used the salad for that meal and bought a loaf of french bread for $.99 at SuperTarget. Two meals for around $6. (Salad was around a dollar also at Aldi. I LOVE that store by the way!!)

Frech toast, homemade applesauce and yogurt.

Half a loaf of multigrain bread, 4eggs a little milk, a dash of vanilla and cinamon. Umm, let's be generous and call that $2. Apples were 99c per lb and I used about 2 or 3 lbs but we didnt' eat it all at dinner. So, another $1. Yogurt, again, Aldi has really good, thick yogurt for $.32 each. Another dinner for around $5.

Cheeseburger rice
This one is not healthy, but it is cheap. I have healthied it up a bit by using light Velveeta and brown rice instead of white. This is a Kraft foods recipe

3/4 lb of ground beef, browned
1/2 a "stick" of light Velveeta
2 cups of brown rice, cooked
Ketchup and mustard to taste.

I also shake in dried onion flakes

Don't know the cost for sure. I always use 3/4 lb hamburger when the recipe calls for 1 lb by the way.

Enchilada Casserole
Homemade corn tortillas--I also follow the recipe on the bag of flour
Layer these with shredded colby jack cheese ($2.29 for a 2 lb bag at Aldi)
Soak each tortilla in Enchillada Sauce before putting it in the pan.
Small can of olives

I just layer these flat in a casserole or cake pan. You can also throw in shreded chicken but I don't 'cause my kids won't eat it.

Breakfast for dinner is pretty popular around here too. Especially Daddy's pancakes!!
 
Does anybody have a really easy and inexpensive chicken & dumplings recipe? This is a great thread...all of the recipes sound so good!!!

Thanks!
Ginny :cutie:
 














Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top