wow,I've thought abut this in the past..... we don't have to eat on $20 a week, but I think we could, if we needed to-
LARGE bag of rice- like 5.00,maybe 15 pounds-
LARGE bags of DRY beans, very cheap- soak,and cook in a variety uses- soup- chili,etc-
spices,salt pepper,chili powder,etc-
*No mixes of any kind-too expensive*
pasta bought on sale, at like 5 pounds for $1-
cans of tomato puree,to make my sauce,with spices-
frozen veggies bought on sale- or farmers market fruit and veggies in season (very cheap)
we drink WATER-
a 10 pound bag of potatoes-2.50- mashed,fried, boiled,baked,etc-
cheese bought on sale to add to the rice and beans,or shred some on the pasta-
1 gallon milk for coffee,tea,or over oatmeal for breakfast
(never prepackaged,oatmeal is CHEAP when bought in bulk)
Bread bought at the thrift store-about .65 a loaf- p butter for sandwiches/breakfast-
watch for sales for some ground beef,to add some to a sauce sometimes,or for some chili,but I like beans better anyway-
extremely basic foods, nothing too exciting, but we'd get our protein, veggies,etc and fiber that we needed......some of this would be bought one week,and carried over into the next,where we'd buy another item on the list to keep our supplies as needed-
even a bag of spaghetti and a jar of sauce is like 2.00 and feeds 4 people-
it would be tight, but we could if we had to.......