Garry, try this:
Calculate how much your points are worth (based on cost over time) and then see what the cost difference is.
For example, if you bought 200 points for $80 / point with 40 years to go in the program, then your points are worth (80 * 200 = $16,000 for 40 years = $400 / year = $2 per point. plus the cost of maintenance = 3.81/point for 2002) under $6 per point ($5.81).
So, if a week at VWL is (studio = 104) (1BR = 200) (2br = 270), then you are looking at costs of
studio = $604.24 (rack rate=269/night = $1883),
1br = $1162 (rack rate=370/night = $2590), and
2br = $1568.70 (rack rate=520/night = $3640).
These are current value season rates.
Unless you can get a really sweet deal on reservations (like 50% off), then points seem like an awesome deal to me.
Is my logic flawed somewhere? I did not compare high season rates and I did not break out the weekend versus the weekdays. Maybe that would provide a different answer for weekends as some have suggested (points for the week, cash for weekends)? A little point value program / spreadsheet would be handy in figuring this out...