Its up to almost $5 per kid in my middle school. The entree alone is $3, and if you want fries its another $1. The slushie is another $1. Of course, the lunch includes milk, but no one wants milk in middle school
I think hte lunch in elementary is $2
My kids have always taken lunch. Bread, lunch meat or PB & J cost about 20 cents per sandwich, 20 cents per juicebox, and 20 cents per fruit snack, granola bar. Its about 10 cents for some celery sticks as well.
For less than a dollar, we get each kid lunch.