JennStars9
Mouseketeer
- Joined
- Mar 31, 2011
- Messages
- 146
OK I cant figure out how to add ppl to my MFP so If anyone wants to add me (MomofIndigo) please feel free.![]()
I sent you a request.

OK I cant figure out how to add ppl to my MFP so If anyone wants to add me (MomofIndigo) please feel free.![]()
OK I cant figure out how to add ppl to my MFP so If anyone wants to add me (MomofIndigo) please feel free.![]()
the ride I will never ever ride is both Mission Space and the Dino-Whirl
QOTD Friday, August 16 & Saturday, August 17
How about a fun question for the weekendWhat is your favorite ride (or rides if you cannot pick just one) at a Disney park? Why? Is there any ride you could do without or have never done and have no desire to ride it?
She limps a lot (one leg is shorter than the other, not sure if that's the disease, but probably), and the DR. said her hip is BAD, could break any time but she refuses the medications because of the side effects. She has taken up water exercises at the Y and is making herself have milk/dairy (which she hates) and says she's 75 and people get old and things happen.She's right, of course, so hard to argue with her.
I'm MaryPat, BTW. I just joined The challenge this week. I'm a notorious lurker, but I rarely post, trying to remedy that!![]()
Jill, thank you so much for coaching this week!Great questions, even though I did not always get a chance to answer them.
I'm currently uploading my old CDs to my iTunes........after the stupid mistake of washing the iPod Nano, my mum has bought me a new one as she is so pleased with my diet progress and knows that I use it for my running!!! I'm going to put loads of old stuff on this one as it has twice the memory of the one I washed!!! Found some really cringeworthy stuff in the CD collection........like every Micheal Bolton album...I'm soooo over that!!!
Maybe that would be a fun QOTD.....What's the most cringeworthy album in your collection???
Jill congrats on a great half!Rest and enjoy!
:
QOTD Sunday, August 18
Lots of people say they don't eat healthy because it's too expensive. I give you $5 for a healthy lunch. Where do you go and what do you get?
QOTD Sunday, August 18
Lots of people say they don't eat healthy because it's too expensive. I give you $5 for a healthy lunch. Where do you go and what do you get?
Ok I have a spinach salad everday for lunch. I just add different stuff to it depending on what is on sale or I have in the pantry.
A big container of Spinach is $3.45
I get 5 apples for 5 for $2
Can of Chickpeas (or black beans) $.75
2 Cucumbers $.96
Deli Turkey $2.98
Zucchini 2 for $.65
Celery $ .99
Carrots $1.29
Hummus $2.69
so if you divide this out by 5 days
4 cups of Spinach each day is $.69
One apple cut up each day is $.40
Cucumber cut up each day $.19
Deli Turkey divided ea. day is $.59
Zucchini cut up each day is $.13
Chick peas in a 1/2 cup is $.37 per can
So the base salad costs me $2.37 each day. The celery and carrots are usually my snack in the afternoon with some hummus which comes out to about $1.19 each day for a snack
So for $3.56 not only do I have lunch but I have an afternoon snack too.
Some weeks I change out apples for grapes or pears. I might add yellow squash or radishes or broccoli depending on the sale and season.![]()
Hi Everyone, thanks for the weights PM'd to me so far, I have now added colour to post #3 and added in a couple of missing people. If you've not sent me a weight for this week, don't worry, there are still 2 opportunities left this month to aim for DIS Green!!!
QOTD Lots of people say they don't eat healthy because it's too expensive. I give you $5 for a healthy lunch. Where do you go and what do you get?
This one is a bit tricky for me being in another country, but in the UK, you can get a subway salad in a bowl with a fountain drink for £3, so could I get the same for $5????? I love a subway salad for a quick lunch, faves are either turkey & ham, or chicken tikka.
I was shopping Friday at Target & needed lunch so I bought:
Tuna salad kit (tuna, light mayo, relish & crackers) 1.49
Chabani Greek yogurt 1.49
Nectarine .50
For $3.50 it was a yummy filling lunch & could have been bought at any grocery. I could have bought water with the leftover money I guess.
Peace, MaryPat
LOL Jill, I am also a Pinterest addict when it comes to lunches. I keep looking at it and thinking "my kid will not eat that." But they look so cute in their little cupcake molds and sandwich cut outs.
How do they keep stuff from not falling out though? That lid must be secured really tight. Knowing my child she would be swinging it all over the place.![]()
Hi! I just joined the boards! Is it too late to jump into the challenge or should I wait until Sept?? congrats on all you're achievements!
Congrat's!They voted me Woman of the Year!!!!!