These are the prices for basics that I try not to pay more for...
Milk... $2/gal regular or $4/gal organic
Fruit... $1.50/lb or under (depending on the fruit and seasonability of course... bananas, $.39/lb... organics obviously more)
Cereal... $1/box
Bread... $2/loaf regular whole wheat, $3/loaf organic whole wheat
Soda... $2/case (regular size - I think 12 packs? we don't drink of often but like to have a few on hand for visitors)
Diapers... $3-4/pack (since the amount of diapers in a pack lessens as the sizes go up)
Meat... half off or more (depending on the type/cut)
Shredded cheese... $1/bag (regular size)
For personal items (deoderant, oral care, lotion, hair care), I stock up when I see a great deal, but I don't know the prices... best like you said is free or darn close to it, so I try to buy enough when that happens to not pay attention other times
