What is your budgeting "Achilles heel"?

When you are gone they will try to go to someone else. A financial advisor would tell you that you need to look after yourself first (not taking out extra money so it puts you into the next level for medicare premiums).

SO IMPORTANT. i'm looking at far too many peers in their 60's and beyond whose well meaning, well intended generosity with family is not only going to negatively financially impact them but likely THEIR children and grandchildren. their wonderful intentions of helping their children out by ensuring they graduated college absent student loans, helping out with down payments on first homes, in some cases funding in large part the grandkid's extracurriculars/private schooling all had an impact on their financial situation looking at/into retirement. folks are finding that what they estimated their later in life costs to be are not in line with inflation, finding that the nest egg they saw their home to be anticipating to downsize are finding downsizing is'nt nesc. an option. they don't resent what they spent but they are resentful of (and in some cases keeping highly hidden) how close they are to needing to ask others for financial help. I've seen it-adults whose kids have left home and they feel like they are at that sweet spot where they can really be putting away money into retirement (prime earning years for many to stock away into retirement) when they are blindsided to learn mom and dad's mortgage is in default (never knew how many times they did a re-fi) or mom or dad needs to go into elder care (and there's barely enough to keep the one remaining in the home afloat). these adult children of my peers are now going to have THEIR retirement impacted which, in my mind-means those grandkids will ultimately pay the price.

look out for yourself first-if not for yourself but those who will feel obligated to provide and care for you.
 
I found its small recurring items, like streaming services, memberships ( time to cut off the alumni associations)

I keep looking for stuff that is not making my life better that I can cut.
 
We cut cable earlier this year after the football season ended and went with just internet. When we had cable, our internet was running $65. Whenever we cut the cable, it shot up to $90 by itself. We have to have it though as we have a Roku stick thingy. And we only pay for Disney+ and Amazon Prime on a monthly basis. We will probably get the cable back later this month once the college football season rolls back around, but we will see.

But I'm with you as far as eating out. We spend between $800-$900 eating out in a typical month. But it's so much easier than buying groceries then throwing out leftovers. I didn't say cheaper, but we always split meals and have enough for DW to take for lunch the next day. Like last night after bible study and choir, we went to Chickfila because it was the last night for our mentee to work before leaving for college early next week. We split a 12 count nugget meal then ordered a sandwich for DW to take for lunch today. So $16 bought 3 meals worth of food. So we tend to split and try to order enough for leftovers whenever we go out.

I found its small recurring items, like streaming services, memberships ( time to cut off the alumni associations)

I keep looking for stuff that is not making my life better that I can cut.
 

We cut cable earlier this year after the football season ended and went with just internet. When we had cable, our internet was running $65. Whenever we cut the cable, it shot up to $90 by itself. We have to have it though as we have a Roku stick thingy. And we only pay for Disney+ and Amazon Prime on a monthly basis. We will probably get the cable back later this month once the college football season rolls back around, but we will see.

But I'm with you as far as eating out. We spend between $800-$900 eating out in a typical month. But it's so much easier than buying groceries then throwing out leftovers. I didn't say cheaper, but we always split meals and have enough for DW to take for lunch the next day. Like last night after bible study and choir, we went to Chickfila because it was the last night for our mentee to work before leaving for college early next week. We split a 12 count nugget meal then ordered a sandwich for DW to take for lunch today. So $16 bought 3 meals worth of food. So we tend to split and try to order enough for leftovers whenever we go out.
I had this argument with my sister, she wanted to know why I don’t just make myself a salad instead of going and grabbing one at a restaurant. Going to our farmstand and making a salad for one person is about the same as having an actual meal at our local restaurant. There is an economic penalty to being single when it comes to food.

I agree with you when it comes to cutting the cord. By cutting subscriptions and memberships and little things I can cover my dues for my DVC.
 
I had this argument with my sister, she wanted to know why I don’t just make myself a salad instead of going and grabbing one at a restaurant. Going to our farmstand and making a salad for one person is about the same as having an actual meal at our local restaurant. There is an economic penalty to being single when it comes to food.
Have you looked into the meal prep plans?

Some of them aren't bad price wise and you don't end up with a ton of waste. I used to do this when my kids were real little and not eating much grown up food and my wife was on one of her crazy diets. i was cooking for myself most nights.
 
Have you looked into the meal prep plans?

Some of them aren't bad price wise and you don't end up with a ton of waste. I used to do this when my kids were real little and not eating much grown up food and my wife was on one of her crazy diets. i was cooking for myself most nights.
I used factor for about 80 weeks when I was dieting. I had to stop because now I can’t eat their food. Just like when you go to the same restaurant over and over again eventually you kind of turn on the restaurant.
 
I had this argument with my sister, she wanted to know why I don’t just make myself a salad instead of going and grabbing one at a restaurant. Going to our farmstand and making a salad for one person is about the same as having an actual meal at our local restaurant. There is an economic penalty to being single when it comes to food.

there are certain things that are def. less costly to buy prepared vs. making from scratch at home and a well rounded tossed salad is one of those. for dh and I one of the best values salad wise we've found is at mod pizza-they claim their 'mega' feeds 2 but when we get it to go and pair it with a cup of soup, sandwich or something else we've got at home we get at least 3 servings each. a single person could get 3 good sized only lunches. can't beat the price-with 40 toppings you get unlimited choices from (we always do double servings on the grilled chicken and salami), 8 salad dressings to choose from (and they give you extra for free) It can't be beat at $12.99. the other item I get prepare (well, frozen so I have to bake it) is lasagna. I've priced it out and there's no way I can get the pasta, sauce, ricotta, meat and cheese for as little as a party size that will provide us multiple meals sells for.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter DIS Bluesky

Back
Top