What do you pay for?

I don't know if you need the info for Canada as well, but here it is :

Milk: 7$ a gallon
Bread: 3$ for plain white bread,
Eggs: 3,29 a dozen
Apples:on sale, usually between 0.99 to 1.69 a pound
Lettuce: 2.99, but can be found at 0.99 a head on sale

We live near Montreal, Quebec.

WOW...$7 a gallon for milk???? You need some cows!
 
WOW...$7 a gallon for milk???? You need some cows!

at the milk prices for all of you.. Wegman's is always on "sale" for $1.99. I think the Aldi across the street is a bit more but not much.

Apples this year are crazy. It's often over $1 for one, and that's for locally grown.
 
Los Angeles, CA - Urban-Suburban

Milk : $2.99/gallon
Bread : $2.99-3.29
Eggs : $1.79-1.99
Apples : $0.99/lb (usually for Fuji or Gala)
Lettuce : $0.99/head

These are the normal prices on everything. For milk & eggs, that's store-brand (the name-brand non-organic stuff is ridiculously priced and I don't buy milk much anyway), but those prices are very steady. The apples can often be found cheaper, 69-79 cents/lb. Never seen regular iceberg lettuce go lower or higher than $1.

Sent from my iPad using DISBoards
 
I'm in the Florida Panhandle. I shop at Publix.

Milk: $3.75/gallon, Publix brand
Bread: I usually get Sara Lee bread on sale 2/$4. It stays fresh longer than the store brand.
Eggs: $1.69/dozen for large eggs, Publix brand
Apples: $1.29/lb for Red Delicious apples (on sale)
Lettuce: $1.69/head
 

Ok, I'm going to revise my list a bit, since I went grocery shopping today and bought all the things listed. :)

Milk ~ $3.29
Bread ~ 2/$5 on sale (bought different brand, since I decided $4.25 for one loaf was insane). :laughing:
Eggs ~ $2.29 cage free
Apples ~ 78 cents/lb on sale for Braeburns (my favorite) :cool1:
Lettuce ~ $1.99 a head
 
This is Central New York (Syracuse). Checked my last receipt from Wegmans for the first three items - apples are this week's price at Tops. Lettuce is the best I can recall.

I also shop at Aldi, where all of these are typically cheaper.

Milk: $2.89 (1%)
Bread: $1.99 (white made w/ whole grain)
Eggs: $1.79 per dozen (large)
Apples: $0.99/lb. (granny smith, red delicious) and up
Lettuce: $0.99 (head of iceberg)
 
Coastal NC - suburban

Milk - 4.99-5.99/gallon for organic
Bread - 2.45 for Nature's Own
Eggs - about 1.50 for store brand, we buy cage free for about $3/dozen
Apples - just bought gala for 1.79 /lb and Honeycrisp for 3.99/lb! :scared1:
Lettuce - $3 for a bag of romaine hearts (regular and organic are about the same price, but the organic bag is a little smaller)
 
Thought I'd send you some UK prices if you're interested.......I used the exchange rate of £1 - $1.6 Shopping done at ASDA (UK Walmart)

Milk - £1 ($1.60) for 2 litres (1/2 gallon)
Bread - £1.19 ($1.90 ) for a large sliced sandwich loaf (white and wholemeal are the same price)
Eggs - £2.50 ($4.00) for 15 mixed size free range eggs
Apples - £1.09 ($1.75) per pound (Braeburns)
Iceberg or Romaine per head - £1.00 ($1.60)
 
Thought I'd send you some UK prices if you're interested.......I used the exchange rate of £1 - $1.6 Shopping done at ASDA (UK Walmart)

Milk - £1 ($1.60) for 2 litres (1/2 gallon)
Bread - £1.19 ($1.90 ) for a large sliced sandwich loaf (white and wholemeal are the same price)
Eggs - £2.50 ($4.00) for 15 mixed size free range eggs
Apples - £1.09 ($1.75) per pound (Braeburns)
Iceberg or Romaine per head - £1.00 ($1.60)

Awesome ,Thanks!
 
Outer suburbs/rural fringe of the Detroit area.

Milk: 2.99/gal
Bread: $2/loaf (Aunt Millies or Koepplinger on sale; store brands can be had for $1)
Eggs: $2.50/doz (pasture raised, direct from the farm)
Apples: $1-2/lb, more for "fancy" varieties like Honeycrisp
Lettuce: $1/head for iceburg, $3/bag of romaine hearts
 
Milk:$1.79 at Aldi's. 2.59 at Giant Eagle
Bread: 2/1.50 at bread outlet, 0.99 at Giant Eagle
Eggs:99 cents at Aldi's, 1.25 on sale at Giant Eagle tomorrow
Apples:99 cents a pound, bagged at a local store all the time, 99 cents on sale at Giant Eagle
Lettuce-I don't normally buy this since we buy the bagged saled at Aldi's for79-99 cents. I did buy a head at Giant Eagle for 88 cents 2 days ago however for tacos.

This is Youngstown, halfway between Pittsburgh and Cleveland. I know my prices pretty well. And friends and neighbors complain how expensive Giant Eagle is. Seeing the prices all over, I am glad. And I don't normally shop at Aldi's just pick my rockbottom prices there. Everything on sale at Giant Eagle gets me in the door.
 
Milk:$5.49/gallon organic
Bread: $3.09 Brownberry 100% Whole Wheat
Eggs:$4.09 Organic dozen
Apples:$3.49/3lb bag organic gala
Lettuce-$2.99 organic romaine

I live in KY about 15 minutes south of Cincinnati, OH.
 
Let see Canada, England.....How about Japan?

Granted I buy some of it on base but......;)

Milk I get on base for @ $3 a half gallon
Bread :confused3 I don't usually buy it but when I do buy it, I buy it out in town for around 200 Yen = $2.30 for half a load. It is way yummy bread:rolleyes1
Eggs: I buy out in town and 30 eggs at a time. 30 eggs for 630 Yen = $6.90, which means I pay @ $2.30 for a dozen.
Lettuce, when you can get it(on base or out in town) ranges from $2-$5
 
I'm in London, ON Canada

Milk: $5.99 for 4L
Bread: $2.99 for a loaf
Eggs:$3.49 a dozen
Apples:$3.99 for a bag
Lettuce:$1.99 a head
 
Suburban, Ocean County NJ, shopping at my local Shoprite

Milk - I buy whatever "milk of the week" usually 2.99 to 3.39
Bread - I buy SR white 1.00, whole wheat 2.49 to 3.29 (unless
I go to the Entenmann's outlet, then it's 1.00 per loaf)
Eggs - just bought an 18 pk of Eggland's Best for 2.88
Apples - 1.59 to 2.49 lb
Lettuce - on avg 1.59-1.79
 
Coastal Virginia - suburban high military

Milk - $3.59/gallon Trader Joes (not organic, but no antibiotics or added hormones.

Bread- $2.89 /pound loaf usually Target Natures Own 100% Whole Wheat

Eggs - $1.29/dozen? Trader Joe's grade A

Apples - $0.69 each for huge double fist size most varieties (Honey Crisp is $1.29 each) or you can get a 3 pound bag of small fist sized apples for around $3 most varieties. Trader Joes

Lettuce - I haven't bought iceberg in forever, but I *think* it was around $1.50 at Trader Joes. The 3 pack of Romaine is $1.99 regular and $2.99 organic. They've got some great bagged mixed greens for around $1.99 also.
 
We are in Boise, ID

Milk- $2.38/gallon for whole milk (not generic)
Bread- around $2.50 depending on brand
Eggs- FREE (farm fresh) or $1.20/18
Apples- $.88/lb for red delicious and $1.50 or so for fuji (currently)
Lettuce- $.88/head
 
Western New York Suburban

Milk: $2.50
Bread: $3.50 whole grain name brand
Eggs: $4.50 Cagefree, organic
Apples: $2.25 a pound, organic in season
Lettuce: $2.50 per head
 
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!

Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:

We live in Fort Wayne, IN. shop in the city.
Milk: normally $3.99/gallon, on sale for $3.49 yesterday
Bread: $1.79-4.00
Eggs: $1.99/dozen for large eggs
Apples : $1.49-3.49 lb
Lettuce: Romain $1.99, Head lettuce $1.39
 
Milk: recently on sale for $1 a half gallon, usually it's around $3 a gallon
Bread: $1.29 for store brand wheat sandwich bread
Eggs: $1.69 for 18 eggs
Apples: .99 lb, up to 3.99 when those huge apples were in season
Lettuce: I think around .99 a head but I don't buy it often, 2.99 for romaine pack

We're in a suburb in the state of NE.
 





New Posts










Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top