School projects costing a fortune

The need for the projects is an Alternative assessment. That way students who don't necessarily do well on tests are able to have success in other areas. I get that, but it is hitting my wallet hard. Believe me, I have a supply stockpiled that was bought on sale but these projects go far beyond paper and pens. I like the idea of painting the cardboard. I will try painting an old triboard. Power point presentation are big in his school too. Oh boy!!
 
I buy extra supplies when they are on sale in the summer. It really helps alot. I usually buy 3 sets of poster board markers, 8 poster boards, 1 tri fold board in addition to my normal back to school shopping.

I even buy 2 extra flash drives because my son loses his. Next year I'll need to buy a few more extra because my DD is hitting middle school and they use them there.

Since I buy it early, it's not too much of a budget drain usually.

Although this year the kids in 5th grade had to make shadow boxes of some sort of ecosystem. That caught me by surprise.

We only had to buy a few animals for it in the end though. We raided everything in the house including a piece of flagstone that I broke up for her, my christmas village for a few trees she could strip down which I now need to replace. DD11 had a blast doing it.
 

What bugs me is the supply list for the beginning of the year and some of the stuff is sent home at the end of the year not being used at all. And the way the teachers marked the outside of some things, they were not accepted the next year. And what's with getting serveral composition books requested for different subjects only to have 1-3 pages used for the whole year? I have so much unused compostition books pages from the many years of elementary and middle schools. I just hate wasting. Thanks for letting me vent.
 
That is true, it is actually FUN buying that stuff. :cool1:

Yours are still little! It only gets better! Lol, I have tons because all friends who have gotten out have given me their stuff. I have no idea why. I wind up being the unofficial sharer of curriculum. It is kind of fun.
 
As a teacher, I have large paper (cheap stuff...whatever is cheapest in the teacher's supply catalog), markers, colored pencils, etc. When my students have to make a poster, I am happy to give them a piece of large paper. However, I made it very clear to my students that the glue, markers, colored pencils, crayons have to last through the school year because that's all we're getting. If they don't take care of them, they don't get replaced. I make it clear to my students that I don't expect them to spend much, if anything, for a project, but I expect quality work and for it to show me they learned stuff!

I was a little peeved when I gave my students a choice of projects (a diorama, poster, Powerpoint, writing assignment, etc.) and I had kids complain to me that I didn't have boxes for them to make a diorama in! Hello?! You can't find a box somewhere in your house? I teach in a very low-income district, and we are blessed to still have a supply budget in these lean times, but I'm not going to run around town to find boxes for all my students. They can do that legwork themselves!
 
Believe me, teachers KNOW that things are tight. Our supply budget has been cut, which really means that we're now buying more out of our own pockets.

I have several comments on keeping project costs down:

Choose wisely. When my kids bring home anything more than the simplest project, they always seem to have choices. Some of these are more expensive than others, and as a parent I absolutely have the right to veto a certain choice and tell my kid that she can't choose #4 on the list for whatever reason. So tell your kid that he ought to make the power point (free) rather than the diorama that'll require a $20 set of plastic African animals and a yard of animal-stripe fabric. Tell him he should write a poem (free) instead of baking a cake. Suggest that he make something out of paper mache (is there anything cheaper than newspaper, flour, and water?) rather than a project that'll need pricey balsa wood. Limiting his choices won't hurt him.

Put the kids in charge. If your kids balk at having their choices limited, put them on a budget. Tell them that over the course of the school year you will spend X amount on projects . . . and keep a running total on a paper inside a kitchen cabinet. Tell them that they can have whatever's left at the end of the year. I predict the less expensive options will become much more attractive! Or, if you think your kids are too young to manage a year-long budget, put a $5 limit on each project.

Be more creative. So much stuff is available, and we've become lazy because of it -- we think of buying as a first choice rather than thinking about what we have laying about the house. Instead of buying a tri-fold board for a poster, use the top of a copy paper box and make it more of a shadow-box. Instead of buying expensive die-cut letters, cut out your own. Instead of using expensive computer printing, print out "border letters" and color them in with crayons. I always made great projects when I was in school, and I don't remember my mom ever buying me much of anything. For example, I remember once doing a history project on fire -- I found an empty #10 can in my mom's pantry, and I attached paper all around the sides showing advances: open fire, candles, stoves. And inside I had flint and steel, with which I showed the class how to start a fire without matches. I remember writing a comic book called "Captain White Blood Cell" for a science project, and I was the ONLY student who received an A. Recently one of my own kids needed construction paper with which to cut out letters -- and we didn't have it in the house. So we looked around and found a couple Lands' End-type catalogs . . . she cut out letters from the brightly colored clothing, and they looked great. Need to make a scrapbook? Instead of buying one and inserting expensive paper, sew together a homemade book with a cover made from cereal box cardboard covered with fabric from a worn-out shirt. Kids will be more creative and resourceful IF they aren't offered store-bought supplies.

Don't feel that every project has to be a showstopper. Trust me, the majority of the students aren't knocking themselves out over projects -- it's really the top 25% who go all out consistantly. Projects should be graded on the quality of the thought process that went into them -- not the quality of the scrapbook paper that was used to create them. Creative always tops expensive.

Recycle. Why would you ever need to buy multiple tri-fold boards? Recover the old tri-fold board with wrapping paper or brown paper bags. Or cover the board with that half-can of spray paint that's already in your garage -- don't worry about your child not having a color choice. When my students turn in projects, I always give them the choice to take their tri-folds home or leave them -- and I give them to next semester's students who ask. My own kids have a never-ending supply of the super-thick plastic signs: My husband's company prints up expensive signs for conferences (they can't be re-used because of names and dates), and he brings them home for the kids' projects. He does insist that they "use" the side with the company side so that no one sees business information. Once a year I get a whole bunch of boxes at school. They happen to come with two pieces of small poster-sized thin cardboard in every box . . . I keep it all. Some goes to my own classroom, some goes home for my own kids. Similarly, one year I saw one of the coaches throwing away three cases of two-year old sports-schedule posters, which at some point had been offered to students. I took all three cases and used them in my classroom: They were good poster board, although they were printed on one side -- I had them for about two years, and I'm sad that I've used them all up.

What do you have sitting around that could become project fodder? Oatmeal cans? Shoe boxes? Styrofoam meat trays?
 
Wow great advice my kids are only 3 and 1 but I will try to remember your tips for when they are older.
 
I can say that the older kids are the more expensive they become. Just imagine to pay for team sports and equipment, sigh...and :sick: of it.
 
Don't forget the wonder of friends and relatives - as well as junk stores.

When my girl scouts were starting out I had nothing in the way of craft supplies. I mentioned that I needed yarn to a friend who knits, and fabric to a friend that quilts - and now I have a basement full of "I don't know what I was going to use this yarn for, but I don't even like it."

In the Twin Cities there is a store called Art Scraps....http://www.artstart.org/reusestore.html

For cardboard, grocery stores (and warehouse stores!) usually have more than they can stand.
 
The tri fold boards are commonly used for science fair projects I think...some of them even come with the science fair headings...like Hypothesis, Conclusion, etc.

We just get BIG cardboard, score it so it bends nice, and paint it with leftover paint sitting around the garage. I would say 1/3 of the science fair projects here are done the same way. My son also had a hertiage project this year that needed a tri fold board, it also was done with big cardboard.
This year alone I have saved $30 (plus gas driving to the city) by not buying 'real' tri-fold boards.

Here the teachers will also save old boards and recover them in big paper ( from those huge rolls) for other kids to use the next year.

Kids are not graded on the type of carboard used:confused3

Why not talk to the teacher about what is expected.
 
It stinks, I have the same thing right now. All my professors email everything to us because the school doesn't give them a printing balance to print any of our workheets. That's the true hidden cost of grad school in my opinion, all the money for printing and making our own materials.

I agree! Ink is costing me a fortune!
 
When my first child was little, I stressed over having things really good and listened to him when he said he "needed" a certain supply. As time went on I got better at realizing what he heard as a need was often a suggestion. And I also got better at knowing what mattered and what didn't. With child #2, I think about the lesson being taught with the assignment and try to meet that.

Never had a teacher yet grade my child down because I spent less money. And if they did we would have to discuss it. But I don't see it happening.
 
It stinks, I have the same thing right now. All my professors email everything to us because the school doesn't give them a printing balance to print any of our workheets. That's the true hidden cost of grad school in my opinion, all the money for printing and making our own materials. But good idea on just buying the map, it was probally worth the time and frusturation making it just to buy it pre-done.

I agree with you, my professors post assignments online and we have to print them out. I did a 20-page research paper in my Medical Physiology class and the professor wanted a hard copy of ALL sources used:scared1: I must have went through 3 ink cartridges on that assignment alone:eek:
 
Just wanted to add my 2 cents...:rolleyes1

Supply list- the district I used to work for banned them. If a teacher sent one home we could be terminated. With budget cuts, the district also stopped buying supplies. If I wanted my students to have folders-I bought them. Pencils bought those too. Crayons, glue, paper, ink cartridges for my classroom student printers, rulers, calculators- all bought out of my pay.

I also had my students do a Science Fair Project on a tri-fold board (and I bought some of those too). I would have gladly given it up. However it was one of the required curricula assignments for my district. The fifth grade Wax Museum project, where the kids have to dress up as a historical figure and give a speech-also a district requirement. Our administrators checked to make sure we were completing these requirements as we had to schedule nighttime showcases.

Just thought I'd let a few of you know that it isn't always the teachers dishing out the expensive assignments. I admit sometimes it is, my middle schooler has had a ton of projects this year as well. I'd suggest stocking up on school supplies when they go on sale or are clearanced (Target :thumbsup2).
 
That is ridiculous! It is nice that it is a stupid administrative thing rather than individual teacher thing.
 
If I was a parent espeically of a middle schooler or higher and they had a choice of power point or a diorama I would definitely be pushing towards power point and not just for cost.

When was the last time any of you had to make a diorama for work? I'm guessing very few jobs need this skill. I made a power point presentation this week, and one last week, learning how to use power point is much more of a useful skill now then how to glue things in a box!

I remember in college having a poetry class that insisted on a final collective work that they were graded partially on how it was put together. The teacher was insisting on a fancy book etc. Oh and they wanted to keep it so we couldn't even take it back!!! At the college level this was ridiculous. Oh and this was also at an engineering school where although we were an honors class and thus would try, no one would be doing anything with poetry for work.
 
I agree with you, my professors post assignments online and we have to print them out. I did a 20-page research paper in my Medical Physiology class and the professor wanted a hard copy of ALL sources used:scared1: I must have went through 3 ink cartridges on that assignment alone:eek:

Is that even legal? I think that's a copyright violation. You can make a copy for academic purposes, but I think you are supposed to limit it to the relevant bits.
 
I agree! Ink is costing me a fortune!
We're touring colleges with our oldest right now, and every school we've visited has a printing services area. I've asked our tour guides whether students have personal printers, and I keep getting the same answer over and over: You want to have a printer for your dorm room so you can print out papers at your convenience, but when the professor wants you to print a 30-page article, it's cheaper to use the school's printer service at .03 per page. Although I went to college with an electric typewriter and a xerox card (interesting note: My high schoolers don't know what xeroxing is), I'm tempted to believe them.
When my first child was little, I stressed over having things really good and listened to him when he said he "needed" a certain supply. As time went on I got better at realizing what he heard as a need was often a suggestion. And I also got better at knowing what mattered and what didn't. With child #2, I think about the lesson being taught with the assignment and try to meet that.
Excellent post. I suspect your child's getting more out of the assignment by focusing on the lesson rather than the quality of the cardboard.
If I was a parent espeically of a middle schooler or higher and they had a choice of power point or a diorama I would definitely be pushing towards power point and not just for cost.

When was the last time any of you had to make a diorama for work? I'm guessing very few jobs need this skill. I made a power point presentation this week, and one last week, learning how to use power point is much more of a useful skill now then how to glue things in a box!
Power point is a skill that kids learn in middle school today, and it's pretty easy for them. Students have two more important issues when they're using power points: 1) polishing the wording of the content so that it's perfect and 2) understanding that they can't simply read straight from the power point and call it a presentation. Creating the power point is nothing for students.

But creating a diorama (although probably only architects do this for their jobs) does require higher-level thinking skills and is a good lesson: Say the student is to recreate a scene from a novel or a battle from a history lesson. They have to think through the spacial requirements, really know the details involved, and be able to translate those details into a visual. No, the crafty-crafty skills aren't particularly important, but the ability to visualize and pass that idea on to someone else matter. The skills one would take away from a diorama are less concrete than those from the power point.

Both types of projects have merit.
 














Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top