disneydreamersx4
DIS Veteran
- Joined
- May 11, 2009
- Messages
- 1,033
If the meat is sliced thin then 3 slices is good for us but if it's on the thicker side then we'll use 1- 2 slices.
I work at a HS cafeteria. I am amazed at how many kids come in a blow $4-5 on crap. Many will take a sandwich and milk, which is considered a *lunch* for pricing. I try to offer the fresh fruit, salad bar which all comes with their lunch and most of them will not touch it.
Our lunch is $2.25
I've often wondered why schools offer the "crap" such as ice cream (who needs this at lunch during the week!), chips, etc.
I think it is to make money, but aren't they in the business of providing healthy choices?
It depends on how you are having it sliced. We do really thin so there are about 20 slices or more to a pound. I put 3-4 on a sandwich along with a slice of real cheese not processed(cheddar or porvolone)for DD6. She gets a fruit with her sandwich. I don't send chips. They have NO nutritional value. It is lean meat (turkey breast) and actually much better for them than chesse or bread. High protien, low fat, low carb. It stays with them longer and provides quality nutrition. yes, the meat is more expensive than sending chips as supplement, but so much better for her. She also gets a small sncak in the morning before they go to PE. DD dances or cheers every day after school, and if she doesn't eat enough at lunch she is tired and cranky by 6:00 when we get home. We get dinner about 7:00, and her lunch is at 11:30. I have seen a huge difference in how tired she is since I have started sending a sandwich for lunch rather than buying, or doing lunchables. I think she needs some protien in her system to hold her until we get home. Kids concentrate better with full tummies as well.count us in on "1 slice of deli meat ONLY per sandwich" plus a slice of cheese. All of those piles of meat can't be healthy, and kids don't need more than a slice. And it's lunch we're talking about, so that doesn't need to be as large as dinner anyway.
We use about 3 slices of meat maybe 4 for DH. One would not seem like a decent amount for us.
One piece of meat? Can you even taste it? All I'd taste is bread.
I don't care how much cheaper our school lunches are, I would rather have them bring everyday than eat that stuffI wish we had chef prepared options like the OP, heck I'd even join them some days
![]()
It's really funny that my DDs' cafeteria makes homemade calzones that are SOOOOOO good! Everyone buys on calzone day. Well, so many parents were coming to join their kids for lunch (and buying) on that day, that the cafeteria has a rule now that parents cannot buy lunch on calzone day, they simply can't make enough. It was a huge calzone, marinara sauce on the side, a green salad and dressing, a fresh fruit and milk or juice for $2.25. A bargain.
You can still join the kids for lunch on that day, but no calzone, only salad bar. Last year I bribed my DD8 to let me come on calzone day and I'd bring something from home that she liked and share half of her calzone and trade what I had. This year she told me it was a no go, she can eat all of it now that she's in 3rd grade.![]()
I am assuming this is not a public school?