disneydreamersx4
DIS Veteran
- Joined
- May 11, 2009
- Messages
- 1,033
So, my middle school DD has been getting chef prepared lunches like seasoned chicken & potatoes or roasted beef with peppers, onions, mushrooms & potatoes all for $2.25 a day and that includes chocolate milk. With the price of deli meat hovering around $6 - $9 per pound I think the school lunch is looking pretty affordable and nutritious. pound of deli meat makes about 4 sandwiches for us so that's $2 just for the meat. Of course, this DD doesn't like pb&j, tuna or hummus.