Swimalie
DIS Veteran
- Joined
- Sep 11, 2009
- Messages
- 2,701
$8 and your almost done! I will spend more then that on ziploc bags alone. I'm a very careful shopper, but my kids school lists are single spaced and an entire page long. They need multiple boxes of different size ziploc bags, which is expensive but at least I see them getting used during the year. The 3 ring binders almost always come home unused, and then next years teacher wants a 1inch instead of the 2inch from this year.
Oh well, I try to buy the name brand because they are better quality - like the Prang water colors, but every year they tell us to buy prang because the kids can reuse them next year - not so much. The only thing I don't get is the Ticonderoga pencils, we had hundreds of decorated pencils the kids are given over the years and now I send those, I know they're not as good but I'm not throwing literally hundreds of pencils away and we won't use that many at home.
I hear you on the binders! Luckily the same size he didn't use last year is requested this year so we're resending it. I have a ton of ziploc bags around the house so I just grabbed one and done
