momm2four
<font color=CC0066>We all have those little "skele
- Joined
- Jan 17, 2002
- Messages
- 1,799
Here in Chattanooga, each public school charges a "School Fee". This is supposed to go to things like copying, art supplies, etc. Our school's is pretty cheap at $35, but some schools charge up to $60 per child. On top of that, we are charged for certain workbooks and things like Weekly Reader if the teacher wants. My second grader's extras add up to $21.50, so his total fees are $56.50. My third grader's total is$50.25.
On top of these fees, we are given a supply list at the end of each year for the next year.
I don't mind being asked to bring in things that the students will use, or that will be used in lessons, but I have heard of students being asked to bring in air fresheners. Nope, that's just one thing to many. Being a former teacher, I know that a teacher can't supply all the tissues that a class will use (and boy, will they use tissues), but I think if someone wants air freshener in her/his room, that's their responsibility.
Lori P.
On top of these fees, we are given a supply list at the end of each year for the next year.
I don't mind being asked to bring in things that the students will use, or that will be used in lessons, but I have heard of students being asked to bring in air fresheners. Nope, that's just one thing to many. Being a former teacher, I know that a teacher can't supply all the tissues that a class will use (and boy, will they use tissues), but I think if someone wants air freshener in her/his room, that's their responsibility.
Lori P.
