wendow
We create happiness.
- Joined
- Feb 11, 2012
- Messages
- 13,528
Yes, this completely. Terrible they missed that.Refs with an unfortunate missed call and Drew Brees not going to the super bowl![]()
Yes, this completely. Terrible they missed that.Refs with an unfortunate missed call and Drew Brees not going to the super bowl![]()
Definitely. It’s huge!
Yes it is. If I take this on the plane, it goes in the overhead. Fully packed it is too big to fit under the seat (though since it is soft sided, I could squeeze it).
I don’t think I’ve ever mentally recovered from losing my favorite dish (Braised Beef crepe) at Cafe Orleans right before my trip. It’s scaring when that happens at your Happy Place!
@gottalovepluto - You liking this comment was my 20,000th like! I won't just remember my first time...but also my 20,000th timehaha!!!
Thank you all for liking me!
...speaking of shows, since ya'll got me watching them with your talk of Maisel...I need a new one to start.
I did maisel, call the midwife, the crown, and just caught up the new season of this is us.
I loved all those. I don't do scary or violent, or anything resembling the local 6pm news crimes....any suggestions?
We ended up booking crystal palace at 7:55 for now. I like the idea of not leaving the park for the meal. We aren’t fans of LTT. What do you like at the plaza?
Been doing the same this weekend! Mine is mostly homeschool curriculum but since my youngest is 2nd grade, I can sell all the PreK-2nd I'm not using plus all the older stuff I hated the first time aroundTidying Up with Marie Kondo.
I’ve been away from the boards because we’re taking the long weekend to do some much needed new year cleaning and purging. Not going full-on KonMari, but definitely decluttering and finding a bunch of new (old) items to list on eBay.
wow, that is a bargain of a school! My DD goes 3 days and it is $415/month. It is 9-3 though, but still!Lol - no upon further review it's a 4 day a week morning program that costs $1,620 annually lol. That's why it only gets me $324 (20% of the cost)
I love how I overthink this stuff. Also - sorry I kinda sent us down a tax discussion today totally off topic. You guys are all awesome though so I love hearing everybody's viewpoints on different stuff!
EDIT: I guess in my tax situation it comes down to my assessment of this statement:
Part-time work: If you work part-time, you generally must figure your expenses for each day. However, if you have to pay for care weekly, monthly, or in another way that includes both days worked and days not worked, you can figure your credit including the expenses you paid for days you didn't work. Any day when you work at least 1 hour is a day of work.
Well - that and the likelihood that somebody with a normal middle class income and standard deduction gets audited LOL (probably miniscule)
Just the ad for that got me to take an old suitcase full of stuff to my donate place!Tidying Up with Marie Kondo.
I’ve been away from the boards because we’re taking the long weekend to do some much needed new year cleaning and purging. Not going full-on KonMari, but definitely decluttering and finding a bunch of new (old) items to list on eBay.
wow, that is a bargain of a school! My DD goes 3 days and it is $415/month. It is 9-3 though, but still!
As a fellow Disneylander, can I share in your misery and pour one over the loss of my ahi poke and avocado with chips and the pupu platter at Trader Sam’s?![]()
Ah Chinese pork buns. A fave here. I make them for Lunar New Year.They have the same thing in Vietnam- Banh Bao. DH’s mom frequently got them at the Vietnamese market for him.
I sold about $250 worth of DD's outgrown boutique clothes this weekend too. All our businesses are doing so well already this year!Been doing the same this weekend! Mine is mostly homeschool curriculum but since my youngest is 2nd grade, I can sell all the PreK-2nd I'm not using plus all the older stuff I hated the first time aroundMy 'business' is in full swing!
And that’s a steal compared to what I paid 7 years ago for pre-k. We were 5 days a week for $1300/month.wow, that is a bargain of a school! My DD goes 3 days and it is $415/month. It is 9-3 though, but still!
This! That's how I learned in college (accounting degree) so I still print them and do them out by hand. I love figuring it out myself!I’m old school and first print out tax forms...do them myself then compare to turbo tax...
I wish it was in the 40's! I'm suffering in the teens right now, lol.we're freezing here in NW FL. It's in the 40s! Hopefully it will warm up in Orlando for your trip.
People I work with know I am Disney obsessed. When I come back from vacation they jokingly ask, "when is the next trip?" The real "joke" is that I have the next 3 trips already booked via bounce back or magical deals before I went on the past one!
I always try to gauge what level of knowledge people already have or where they are in the planning stages before I offer assistance. If you've never heard of FP+, I may explain tiers and share the "best" tier 1's based on crowds. If you're at a monorail resort I will explain the different loops. If your child has a favorite character, I will share the meals/areas that feature said character. Really love Star Wars? I will say oh there is a great dessert party! I've also shared magical deals with people if I know they're looking early enough. I try not to give TOO much advice because I feel it will only backfire on me by overwhelming them or making them feel forced to do something and then think oh, Rob told me to do this and I had a horrible time![]()
Mac and Cheese is my favorite food in the whole world!!I’m actually happy about eating at crystal palace. I love Mac and cheese too!
I’m headed to Orlando Thursday for work. Taking a trip to Naples as well. Will be in FL for eight days. Guess I’m packing cashmere sweaters and uggs!
To those of you going to the parks, I hope the forecast improves. But I think if dressed appropriately it will be fine.
I have told Haley this already but “plain” eaters can still find plenty to eat. You just can’t do any special orders at restaurants, etc. You have to find something you like, as it is, with no alterations. You can find ramen, curry (not spicy Indian curry but a very mild curry with fried pork/chicken & plain white rice), dumplings, shrimp or vegetable tempura, teriyaki chicken & beef, udon with dipping sauce that you can use or not use as you prefer, etc. And, unless you’re going to the most rural area imaginable, just about any Western food you like will be available, up to & including McDonald’s. Yeah, Japanese food is great, but if you don’t like it, then you don’t like it. Why should you suffer? Eat your fries with no judgment from me!So you now have me super curious as to how you are going to eat in Japan? I have no interest in going to Asia since DS and I would starve there. Poor DH is Vietnamese and I want nothing to do with it. Way too exotic for me! Heck, when we go to PF Chang’s DS and I special order there. Me- beef and broccoli hold the garlic, onion and ginger (and I give DH the broccoli so I really just eat the beef) and DS- side of lo mein no garlic and meat.