100AcreWood
DIS Veteran
- Joined
- Aug 19, 2005
- Messages
- 2,712
This may seem like an odd question but I'm trying to figure out how much we would normally spend on food per day. And determine whether we are still better staying offsite for a cheaper rate and buying our meals as needed.
Two adults, 2 kids, and an 2 year old who would share our food. I'm guessing Quick Service FD would save us $80 a day? The regular FD doesn't make sense for us since we don't want to spend a lot of time eating at table service meals.
Am I calculating that correctly? I'm guessing $30 per lunch, $30 per dinner, and $20 in snacks.
Two adults, 2 kids, and an 2 year old who would share our food. I'm guessing Quick Service FD would save us $80 a day? The regular FD doesn't make sense for us since we don't want to spend a lot of time eating at table service meals.
Am I calculating that correctly? I'm guessing $30 per lunch, $30 per dinner, and $20 in snacks.