Give me ideas of things to cut out

Well, I just looked at my last receipt (form Walmart) the other closest grocery store is WinnDixie, but they are more expensive than WM.

Anyway, we go through about 3- 4 gallons of milk a week, cereal (which I am about to cut out some) cheezit, nillla wafers and goldfish crackers, cost a lot, but that's what I put in the kids lunch, so don't know how to cut that cost. Those are anywhere form 2.60 - 3. bucks a box. Of course detergent is expensive. Last week I spent ( I just looked in my check book) I spent close to $275. (this is for everything, food, toilet paper, shampoo. etc.) I would like to trim off at least $100 if possible. I need to become a better shopper.

With that much milk I would look around and see who in your area has milk deals...what one is the cheapest and who has something like when you buy 5 gallons you get one free.

I wish I had 275.00 to spend like that. But I don't so here are some tips that I have someone else the other day. This is based on planning out your meals for the month...but left with some really don't want to cook what I have planed tonight kind of thing.

1. Tack an invatory of everything you have on hand right now...like what is in the cupboard, frezzer and what spices you have.

2. there are sites to get a list for weekly meal planing. Print some off and start planing your meals for the month. On the weekly planer just put things like roast, potatos, green beans, then on another sheet of paper you will write down what you need for each day to cook. Like the day that you do roast, if you are doing it in a crockpot (i will tell you how I do mine so that it makes scents) you will need the roast, beef onion soup mix, beef base and water, you will need say 10 small-med red potatos, and a can of green beans. Do this for the whole month then you will have your shopping list for each week.

3. Now that you have #1 and #2 done, take the shopping list and the invatory list and see what you don't need at the store. Like say you put that you need beef onion soup mix for the roast and you have 10 boxies in the cupboard then you do not need to buy it.

4. One of the biggest ways that will help you is start buying on coupons. Even if you only get .55 off something that is still .55 you save. If you don't have a coupon then don't buy it.

5. Go's with number 4. Look for sales. If you have #1 and #2 then you will always know what you need and what you have. If say this week they have onion soup mix on sale and this month you have that you will need it for 4 diffrent things, but it is on sale say for 1.00 and BOUNS you have a coupon for 1.00 off 2 and your store will let you use 5 coupons that are the same. So really you would be getting 2 for 1.00--2 X 1.00=2.00-1.00 (coupon)=1.00 for 2 of them. So if you used 5 coupons you would be getting 10 boxies of the soup mix for 5.00. So because you bought them on sale you paid 5.00, BUT you needed 4 any way, AND you got 6 boxies to have on hand if you need them the next month.

6. Go's with #1. There is a site (forget what one) that you can put that you have say chicken and it will give you recipes that include chicken.

7. Look at the libary for recipe books and on line for recipes. There is also a swaping web site that you can go to that do diffrent recipe swaps all the time. That would get you some new ones. You can also do a google search for things like chicken recipes. Also look in mags. there are good ones in there. I found a few that I have tried out of mags and by just doing a google search, some were good and others not so good. But I did try them and it they were good I used them again.

8. I would say sometimes you would just have to sit down and come up with your own recipes. I mean every recipe out there someone had to sit down and say okay lets try chicken stuffed with ham and cheese. And now look people all over the world eats it. You could also stuff it with stove top stuffing also.

9. See if you can buy something in balk that you know you use a lot of. I mean take flour for an example. You use a cup of that a day, so every week you are buying a 5 lb bag or maybe even 2 5 lb bags. Why not look into seeing what it would cost at Sam's, BJ or Coscos for a 25 or 50 lb bag? Say each week you use 5 lbs of flour and that 5 lb bag costs 3.99 at the end of the month you used 20 lbs of flour at a cost of 15.96, but at Sam's you can get a 25 lb bag for say 18.00. Because you got 25 lbs at one shot you paid .72 a pound and not .80, that is .08 in savings on each pound. Look into doing that for things like sugar, flour, spices, even noodles. Also if you use a lot of potatos and onions, look into getting them in a 50 lb bag. I know the place where my father gets them for me the potatos are like 17.00 for 50 lbs. That is awhole lot better then paying 4 or 5.00 for 5 lbs.

10. You also want to factor in a sweet treat to the budget. And don't forget about lunch on the weekends for everyone, and breakfast for everyone each day.

11. Don't be scared to buy the store brand of things. Try the store brand and if you don't like it then you know not to buy it. Most of the time you can't tell them apart. A fast story, my cousin is a name brand snob...when he was 10 they had some off brand of cheerios and he would not eat them because they did not say cheerios they said toasted o's. Well his mom put them in a tuperware container and put the tab off a cheerios box in the container so that you knew they were regular cheerios (in this case toasted o's) and he ate them. So from then on his mom would buy the toasted o's and would not let him see the box and what she was doing. He ate them with her doing that well into his 20's.


IF you watch for sales and use coupons you can pay nothing to less then $1.00 for things like landry soap, soap, cleaning products, shampoo, deordarent, dish soap/diswasher soap. From Jan 1 to now I have spent out of pocket about $2,000.00 for grocrey bill, but with sales and coupons I have saved over $10,000.00! I stock up on Landry soap when they have it on sale and have a coupon, right now I have about 70 bottles (did have 90, but used some gave some away) that all together for the 90 bottles I think we paid like $90.00, they were on sale and had coupons. Shampoo I have 40 bottles of that that I only paid .25 for each--they are BIG bottles of pantine. Cleaning products I don't pay more then .75 for that kind of things. Deordarent I pay free to .25 for! Dish soap and dishwasher soap is free to 1.00! Toothpase never pay for it. TP and paper towels free-.25. Tissues is free-.25 also. Most of the things that I buy is name brand things for the above prices. I only buy things if they are on sale with a coupon or they are on clearence. I also buy in balk on things like sugar, flour, onions, potatos, and some spices. You could also buy things like chips and such that way also. Like someone else has said check out the Dollar store for things also. I would also print off the copy of Walmarts coupon policy and their price match policy and use them to your advantage. If you have a coupon for something you are going to buy anyway and walmart has it cheaper (even without the coupon) use the coupon and get the overage...will help with the milk. What I mean by that is say you have to buy dog food. You have a coupon for 5.00 off a 5 lb bag, but at walmart it is 3.99...use the 5.00 coupon and you would get 1.00 overage to use on the purchace of the other stuff you are buying. I did this when I bought my Ipod...it was 45.00, but because I bought other stuff I needed with coupons I ended up only paying 38.00 for the Ipod with tax...I bought like 15 items including the Ipod and only paid 38.00 that is good, if you avraged that out I only paid 2.58 per item--can't beat that!!!

To get a stock of coupons ask family and friends to save them for you, join a coupon train, print them off the internet. Also google coupon message boards and you will find a few good ones. It will tell ya what the deals are you can get at the diffrent stores and coupon match ups.
 
Since your kids like cereal, have you tried making your own granola? It's quite easy, certainly healthier, and cheaper too. Just a little bowl is quite filling, and stays with you longer because of the nuts & fruit in it.
 
I am taking notes, all of you have had great tips and ideas. Well DH has 3 sodas left in the fridge, he agreed yesterday (he was at the fire dept, no telling what they are eating and drinking there) that he would be okay with tea. I also told DD when she came home from school, she sighed, but didn't argue. So, I am not buying soda this week. I am only going to buy one box of cereal.

I am about to go do inventory, and see what I already have to make a meal.

I am going to get organized, I will let you guys know how it goes.

For the poster, who makes your own laundry detergent, how do you do that? and how much does it cost?
 
I have cut our grocery bill down a lot over the past few years by doing these simple things.

1. I drastically cut the amount of pop we were buying. I buy one 12 pack (on sale) a month and that is it. When it is gone it is gone. We drink mostly plain brewed iced tea and water.

2. I meal plan based on the sales flyers. It takes a bit more time but is well worth it.

3. I do not buy a ton of premade lunch items. We tend to eat leftovers for lunches rather than ending up throwing them away at the emd of the week.

4. I make our own baked goods rather than buying premade ones. I like being able to control what goes into my food.
 

For all of you soda drinkers: is it the soda itself or the caffeine you miss if you cut it out? I gave up soda for Lent once. Nine years ago. Now I hate it. I do, however, drink iced tea like it's going out of style.


It's the caffeine. I love sweet tea, but it gives me indigestion. Apparently it also causes kidney stones in large quantities.

Sheila
 
Or, if cold turkey is too much for him, lol.....ask that he drink something else for a specific event. I asked my husband to not drink soda at meals...to go with something else (he chose homemade iced tea) and let him keep his evening soda and lunchbox soda. He grumbled some, but stuck with it.....then a few months after that I asked him if I could put tea in his lunchbox. A little more grumbling, but less than the first time, lol. Then a few months later I brought him a glass of tea after dinner....and he didn't even say anything, lol. After that case of soda was gone I didn't buy it again. Now the only time he drinks soda is sometimes when we go out....which is rare in itself, lol.....but he has also complained several times that his soda tastes "weird". I just nod and say "oh that's too bad", but I know it's because his taste buds are changing, lol. Lately I have noticed him ordering a glass of water in restaurants, just like the kids and I have done for years, lol.

Be gentle with him.....but eventually you should be able to convert him.

ConnieB you are a very wise woman!!! I am going to follow in your footsteps.
 
I have cut back a lot on soda (or pop, as we call it!) but it is hard. I like the sweetness (although I always buy diet) and the carbonation. I don't really care for tea, although there are some herbal teas I'm okay with. I do drink carbonated water at times but it's not the same. Mostly I drink water, while secretly pining for the pop I'd rather have.

Teresa
 
I don't shop at regular grocery stores here in Denver...IMHO Safeway, Albertson's and King Soopers are EXPENSIVE. I shop exclusively at Walmart Supercenter, SuperTarget, and Sam's.

The best way I've found to save on meat is to go to Walmart FIRST thing in the morning (I'm a SAHM, so that does give me flexibility). I head over there at 7 a.m. after dropping my son off at school, and at least 75% of the time, I find TONS of meat marked down. That is where/when I buy 95% of my meat (the only other time I buy meat is to get boneless/skinless chicken breasts at Sam's Clubs if I run out, or when the spiral sliced hams go on sale at SuperTarget after all major holidays ($1/pound...I bought 60 lbs. of ham last time that happened after Easter, and we still have some in the freezer I'm using up...it is DELICIOUS). I also find great deals on the grocery end caps at SuperTarget.

I save a lot of money by not being brand loyal on most grocery items. I used to be a Tide fanatic for years, but found out in the last 3-4 years that Purex works JUST as well, and is MUCH cheaper. Ditto for All detergent.

I stock up on saltines, graham crackers, bread (the double fiber kind) individually bagged pretzels, cheez its, cracker jacks, and animals crackers (yes, individual bags of snacks are more expensive, but they went stale so much faster when I tried buying the big boxes, so it evens out, and honestly, I hate bagging up snacks, so I splurge on those, lol), ziploc bags, raisins, olive oil, flour and corn tortillas, cases of Diet Snapple (the only way to get it in a plastic bottle), pickles, cases of bottled water, Krusteaz pancake mix, canned green beans (the only way my DS will eat green beans..he's the only one who eats canned ones), juice boxes, toilet paper and paper towels at Sam's.

I've found that the "Great Value" brand of grocery items at Walmart are comparable, if not better, than name brands. For example, their spaghetti sauce tastes just like Ragu, and their salsa tastes EXACTLY like Pace. Their chips (sour cream and onion, and BBQ) are BETTER than Lay's, according to my DH. And my DD recently had me buy the GV brand of light buttermilk ranch dressing, and said it tasted BETTER than the Light Hidden Valley Ranch I've been buying for years.

I'm from the south, and drink a LOT of tea...I was always brand loyal to Luzianne for iced tea. But I discovered a brand at Walmart called "National Cup"....100 tea bags for $1. It tastes fine...can't tell the difference.
 
For the poster, who makes your own laundry detergent, how do you do that? and how much does it cost?[/QUOTE]


I wasn't that poster but I have made my own laundry detergent for years. Its easy.

I use a big food processor and whirl 2 cups washing soda, 2 cups borax and 1 bar Fels Naptha soap. I actually open a new bar of soap and let it sit on the shelf "drying out" when I use the older already dried out bar thats been sitting on the shelf.. I find the soap crumbles finer if dried out, but its still okay if you don't dry out the soap ahead of time.

That's it. You use one level tablespoon of powder per load of laundry.


Washing soda is sold in the laundry aisle in my local grocery store, usually its next to the borax.
 
Anyway, we go through about 3- 4 gallons of milk a week, cereal (which I am about to cut out some) cheezit, nillla wafers and goldfish crackers, cost a lot, but that's what I put in the kids lunch, so don't know how to cut that cost. Those are anywhere form 2.60 - 3. bucks a box. Of course detergent is expensive. Last week I spent ( I just looked in my check book) I spent close to $275. (this is for everything, food, toilet paper, shampoo. etc.) I would like to trim off at least $100 if possible. I need to become a better shopper.

Tips that have worked for me:
1. Less variety. I have two tweens and a teen, if there is a "good" cereal, they will eat a whole box in the morning. I have been buying generic corn flakes only. I'm giving them an acceptable breakfast, but they don't feel compelled to eat it all! That also applies to crackers. If I have goldfish or cheezits, they'd inhale them. I buy 2 bags of pretzels and we have a crunchy lunch side, but it's routine and they don't go nuts.

2. Laundry detergent, use less. You need way less than the manufacturer says with those caps. Keep cutting until you notice the difference, then up it a little. I don't know if you wash towels after each use, but you can try to reuse them as much as possible.

Keep experimenting and see what works for you!
 
Keep in mind prices differ in different parts of the country (if I waited until my chicken was $.49/lb to stock up, we wouldn't eat).

Cook from scratch where you can. If you spend Saturday making a few loaves of bread - and especially if you can use a sourdough starter, you'll come out ahead.

Have a set of "low cost" meals you can pull out that your family likes.

Don't forget ethnic markets and ethnic foods in general - especially ethnic foods low on meat. Stir fries, Indian Dishes, Mexican meals with beans, spaghetti night. There are a ton of really cheap "peasant foods" - like polenta, or rice and beans.

Get rid of the snacks.

With kids, don't feed the neighborhood. I have this issue with my son, who will bring three teenage boys over after school (when we aren't home) and there goes two frozen pizzas. He isn't "supposed to" have friends in the house, so they eat in the garage ;). I enjoy his independence, and since our grocery budget isn't tight, it isn't behavior I'm too worried about - but if other houses are like mine - you can add a lot to your grocery bill.
 
I am a kidney stone sufferer and I was told that black teas are the ones that can cause kidney stones to form. It is high in oxalates. Green tea is low in oxalates, and it even healthier for you. That's what I drink :)

http://blogs.webmd.com/healthy-recipe-doctor/2008/06/tea-and-kidney-stones.html

My Dad and I both suffer from them, and both of our doctors told us it depends what type of stone you tend to get whether or not the tea will contribute to the problem. Dad used to drink a ton of tea and his stones were uric acid stones, so he can't have it any more. Mine are calcium stones, so I am still allowed to have the tea. So if you have had your stone tested, it might be calcium and may not be a problem with the tea. :thumbsup2
 
How do you do this?

I buy the birds when they are on sale (.39/pound) and put them in the crock pot and end up with a bird boiling in a full pot of pure greese and fat.

It is gross.

Dawn
I take foil and form it into a raised coil in the bottom of the crockpot so the bird isn't sitting on the bottom of the crockpot. Season the bird and then I put in 1/4 white wine or stock. That's it. I have found you don't need to add alot of fluids to a crockpot - less it more so to speak.
 
My Dad and I both suffer from them, and both of our doctors told us it depends what type of stone you tend to get whether or not the tea will contribute to the problem. Dad used to drink a ton of tea and his stones were uric acid stones, so he can't have it any more. Mine are calcium stones, so I am still allowed to have the tea. So if you have had your stone tested, it might be calcium and may not be a problem with the tea. :thumbsup2

Mine are calcium oxalate.
 
I don't buy premade waffles, pancakes or french toast. I will spend about an hour on the weekend and make a giant batch of batter to make waffles, plain and choc chip pancakes. I also make a loaf of bread and use that that to make french toast. After everything is done I freeze for reheating during the week.
 
It was fun to read all these great tips, since I'm a SAHM trying to save money wherever I can to pay for my 3 boys' constant sports activity fees and equipment. My biggest money saver is stocking up on items that are on sale, especially ones I also have coupons for. I buy meat that is on special that week to plan for my meals the next week. I plan my meals based on what I have and what is on special. I also buy only the fruit that is on special as well, which is usually what's in season. My big splurge is buying the large box of Xtra Cheddar Goldfish. I only buy one every two weeks. When it is gone, it's gone. I also buy Jo-jos at Trader Joes since my kids love them, but again only once a month when I make it out there. I usually try to make my own sweet snacks for the family, like banana bread from old bananas or cookies. Making double batches of enchiladas, cavatini, meatballs, ground beef, shredded chicken, and soups helps to cover the busy days when I substitute teach and don't have time to figure out what's for dinner.

My new thing to try this year is to try to make our favorite restaurant meals at home, so we aren't tempted to go out. My kids are just as happy when I get Chili's chips & salsa $3.79 to go to eat with homemade chicken enchiladas. My latest was cajun chicken pasta, which everyone loved.
 
Sorry I haven't checked back on this... here is the website where I get my recipe: http://www.thefamilyhomestead.com/laundrysoap.htm

I use a 5 gallon bucket. It says to use a 2 gallon bucket but like everyone says on here, you don't need that much. This way it waters it down quite a bit and I still use a cap from an old laundry detergent that I had bought (literally 3 years ago) to measure out one cap full for each load.

You can add oils to make it smell different but I don't. It also is very gel-like... really weird... you can mix it up if you'd like. It does the job.

It says on the website that the calculations come out to a penny per load. I end up making a batch up maybe every 3-4 months or so. Sooo... my laundry detergent costs me MAYBE $5 for a whole year. Can't beat that :)
 
Sorry I haven't checked back on this... here is the website where I get my recipe: http://www.thefamilyhomestead.com/laundrysoap.htm

I use a 5 gallon bucket. It says to use a 2 gallon bucket but like everyone says on here, you don't need that much. This way it waters it down quite a bit and I still use a cap from an old laundry detergent that I had bought (literally 3 years ago) to measure out one cap full for each load.

You can add oils to make it smell different but I don't. It also is very gel-like... really weird... you can mix it up if you'd like. It does the job.

It says on the website that the calculations come out to a penny per load. I end up making a batch up maybe every 3-4 months or so. Sooo... my laundry detergent costs me MAYBE $5 for a whole year. Can't beat that :)

Hate to sound like a teenager, but OMG, that is so awesome, I could save sooooo much money. Thank you. And also to you, phred52.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top