I average $150/week or $650/month for three including all meals (we pack salads for lunch) and household items with the possible exception of one night when we might go out. This includes a cat who costs about $15/week or so. On a weekly basis, I make a list of what meats/fishes/fresh veggies I have available for the following week. I then look over the two local sale flyers, add what I need to make up seven meals and voila ! done. I have a menu posted on the fridge, everyone knows what we're having each night although it isn't concrete depending on if we decide to eat out or something comes up. Saturday night is usually leftover night or homemade soup night. Sunday morning is "use up the leftover veggies in an omelete" morning lol. And then we start again. We generally eat a low carb, low sugar diet which can be a bit more labor intensive and expensive. The day I go shopping there is usually very little in the fridge except eggs, cheese, and condiments. I truly hate to waste food. My husband, OTOH, hates Saturday night dinners lol.