Color and bold are mine.
This is the one major thing that I am afraid of. I am going to sound ignorant, so if I do, please correct me (don't bash me):
We are VERY picky about the amount of sodium and artificial ingredients that we allow our family to consume. This makes it tough to just shop "normally" but when looking into coupons it was even worse. When looking through the paper we saw coupons that would have saved us money if they were on brands that we used. For example, my toddler drinks Cranberry juice (YEP.. I know.. cranberry juice) and she HATES all the others. So for coupons we have found different brands of cranberry juice but most of them have a lower concentration of juice and are higher in sugars and fructose..ICK!!!
We also do not buy grated cheese.. but I see a lot of coupons for that. We don't buy canned dinners, i.e the soups and chef boyardee because even the small ones contain 900 mg of sodium in ONE serving.. Shiver. But I see a lot of coupons for that as well. We don't buy too many boxed items, such as mac and cheese or prepared dinners. We also do not buy cakes or cookies that are packaged or boxed at the store I.e. Dunkin Hines or Keebler.
I have gotten so frustrated with the whole thing even before I start. I have even watched people use their coupons at the store but have also taken a mental note on the products in their carts and really, we do not buy those things, chips, soda, lunch meat (packaged) or Lunchables (the makers of those things should be hung up by their nostrils for pushing that stuff...)
Toothpast we need, toilet paper we need, things like that, but because we don't need TOO much it is almost more of a hassle to do it than to save.
Any suggestions that may be able to help?
I don't buy mac and cheese or prepared dinners either. I occasionally buy cookies, but not often. I prefer to buy cheese chunks instead of shredded because I don't think the shredded stuff melts very well. I use coupons on the chunks all the time. There was a great sale over the summer where we were getting Kraft cheese chunks for $.16 each.
It sounds like I do buy some things that you wouldn't. I don't buy pop or juice, but I do get juice boxes for my kids to include in their lunches. Right now I am stocked up on peanut butter, canned tomatoes, pasta sauce, pasta (the good stuff like Barilla plus or various brands of whole wheat pasta), tomato sauce, salsa, crackers, BBQ sauce, ketchup, Healthy Choice soup, cereal (I don't buy sugar "kids cereal"), juice boxes, frozen boneless, skinless chicken breasts, ground beef, pork roasts, and chuck roasts.
You could save on some staples like pasta, flour, eggs, butter, peanut butter (even the natural varieties), no salt added tomatoes, etc. Even if you just stop paying full price for shampoo, toothpaste, and that stuff you can save a bundle. You don't need to have 50 tubes of toothpaste in a cabinet somewhere to do this. I can't remember the last time I paid for shampoo, conditioner, toothpaste, toothbrushes, floss, tampons, or body wash. But, I don't keep more than a few extras around because I don't have a lot of space. If you shop at CVS or Walgreens, that stuff goes on sale pretty regularly and you don't need a big stockpile to get you through to the next sale.