Belle0101
Nothing to see here.
- Joined
- Feb 11, 2002
- Messages
- 4,911
I'm thinking ours doesn't really save us any money. We've a number of stores nearby that run sales on bread quite frequently. Name brand too - Sunbeam, Aunt Millie's (my favorite) and another that I forget the name of. Generally they run about 99 cents a loaf for sandwich loafs which is what we use the most of. We've also a number of day-old type stores nearby.
DS11 takes a PB&J sandwich to school for lunch everyday and he has toast once a day. He doesn't like the bread machine bread because, like a PP, I can't find a nice recipe for sandwich bread.
When I do make bread it's not just a plain white bread. The extra ingredients raise the cost of the bread. Then there's, while minimal, the electricity. That and the whole loaf is devoured in 24 hours time.
DS11 takes a PB&J sandwich to school for lunch everyday and he has toast once a day. He doesn't like the bread machine bread because, like a PP, I can't find a nice recipe for sandwich bread.
When I do make bread it's not just a plain white bread. The extra ingredients raise the cost of the bread. Then there's, while minimal, the electricity. That and the whole loaf is devoured in 24 hours time.