disneysnowflake
DIS Veteran
- Joined
- Feb 3, 2004
- Messages
- 3,229
I'm keeping my niece at my house while her mom is having surgery.
I picked up my niece from school. She was so excited. They had an assembly today for a fundraiser.
The fundraiser is $17 boxes of garlic bread (6 pieces per box), $14 frozen pies, and $17 packages of preformed balls of cookie dough.
The school makes $5 per item sold. Wow, the company who sells this crap to the schools are the ones making a fortune. $17 for a package of garlic bread? Heck, I can buy frozen Pepperidge Farms Texas Toast at the grocery store for $1.50 with 8 slices.
Today is Feb 22nd. All orders and money are due on Monday, Feb 26th. You must collect the money when you sell.
Pick up is at the end of March. It's a Friday night for 2 hours. That's it. It's clearly marked if you don't pick up your items in that 2 hour window you don't get your merchandise or your money back.
The school would like each child to sell a minimum of 5 items.
The prizes..
If you sell 5 items you get a pencil with a frog pencil topper and a paper bookmark.
If you sell 10 items you get all the 5 item prizes plus you get to participate in a pizza party (1 slice and 1 cup of juice per child).
Now, if you sell 20 items or more you get your name put in for a drawing to win a limo ride or a $20 WalMart gift card, plus the 5 item prizes and the slice of pizza.
I purchased the $17 cookie dough. It was a toss up between the $17 cookie dough or the $14 frozen pie. lol. I had to buy something from her. My niece was all smiles at the thought of maybe getting that ride in the limo. lol.
I picked up my niece from school. She was so excited. They had an assembly today for a fundraiser.
The fundraiser is $17 boxes of garlic bread (6 pieces per box), $14 frozen pies, and $17 packages of preformed balls of cookie dough.
The school makes $5 per item sold. Wow, the company who sells this crap to the schools are the ones making a fortune. $17 for a package of garlic bread? Heck, I can buy frozen Pepperidge Farms Texas Toast at the grocery store for $1.50 with 8 slices.
Today is Feb 22nd. All orders and money are due on Monday, Feb 26th. You must collect the money when you sell.
Pick up is at the end of March. It's a Friday night for 2 hours. That's it. It's clearly marked if you don't pick up your items in that 2 hour window you don't get your merchandise or your money back.
The school would like each child to sell a minimum of 5 items.
The prizes..
If you sell 5 items you get a pencil with a frog pencil topper and a paper bookmark.
If you sell 10 items you get all the 5 item prizes plus you get to participate in a pizza party (1 slice and 1 cup of juice per child).
Now, if you sell 20 items or more you get your name put in for a drawing to win a limo ride or a $20 WalMart gift card, plus the 5 item prizes and the slice of pizza.
I purchased the $17 cookie dough. It was a toss up between the $17 cookie dough or the $14 frozen pie. lol. I had to buy something from her. My niece was all smiles at the thought of maybe getting that ride in the limo. lol.