Cost of 1/2 pint of School Milk

$1.25 for lunch that includes a milk and if they buy an extra it is $.30 extra. Milk allergies get two cartons of 100% juice. Milk choices are:
1%choc---2%"white"---1%"white"---fat free "white".

We cut out whole milk 2 years ago. Also we no longer let the kids that do not drink their milk be "saved" for someone else that wants one because the milk needs to stay under 41 degrees and if it is just sitting on a table or even with some ice it will not stay cold enough.
 
WOW, thanks for all the feedback I think I need to move to indy j/k. Our lunch cost $4 with no milk, I don't know how they get away with it.(the not including milk even though the menu states milk is required to meet guidelines). We just get 1% and chocolate, I wish we had the strawberry or cookies n cream YUMMY!!
 
We cut out whole milk 2 years ago. Also we no longer let the kids that do not drink their milk be "saved" for someone else that wants one because the milk needs to stay under 41 degrees and if it is just sitting on a table or even with some ice it will not stay cold enough.

Just wondering how long your lunch time is? Around here I know that lunch isn't nearly long enough that the milk isn't sitting out nearly long enough for the minimal drop in temperature to affect it.

Kimya
 

I think the temp could change in as little as 5 mintues, you have little hands all over the milk then sitting on the table for another 5 mintues you would be amazed.
 
Lunch here is 1.70 including milk. Milk alone is 35 cents.
 
Just wondering how long your lunch time is? Around here I know that lunch isn't nearly long enough that the milk isn't sitting out nearly long enough for the minimal drop in temperature to affect it.

Kimya

Our lunch time is only an hour for all 6 grades and believe me the milk is gone as soon as it hits the table! Some of the 6th grade boys even know who to go to for the free extra milk.
 
I remember my Mom making little stacks of 4 pennies for each of us to buy milk. I was sad when it went to a nickel because I liked pennies better, lol. Then it jumped to a dime and she was mad as heck at the price. I am not that old, either. Really.

Milk is 40¢ here, only comes in 1% white or chocolate. One is included with the lunch which is $2.10 (I think, my daughter would rather not eat than buy a school lunch). Lunch at the middle school and HS are $3.45 and up. My son, who will eat the cafeteria food, averages $5 a lunch! Maybe I should have his sister talk to him. :rotfl:
 
Elementary school kids get a 30 minute lunch, but that includes walking there, buying the lunch, cleaning up, and getting back to class. They sit and eat from 15-20 minutes. Makes me crazy as this is teaching them to eat fast, which is part of the problem.

Middle school kids get a full 30 minutes, but there are 6 times as many kids in line to buy lunch, so if they are towards the back of the line they get maybe 10 minutes to eat.
 
My kids get 45 minutes that includes travel time and recess. Since we are a private school we have lunch catered in and the company we are using is just too expensive for what we are getting. I just don't like how milk does not come with the hot lunch and it's $.40 for a milk, however it's better than the $.90 they are charging in NJ.
 
My kids only get an average of 20 mins for lunch & maybe 15 mins of recess, and their in elementary school! I'm in MD and we pay $1.75 for lunch that includes a milk, but you can buy milk separate for $.45. The one thing I like about my kids' school is we can prepay a month, week, or whatever into an account and all the kid has to do is enter a code to access it. That comes in real handy. Does anyone remember when milk came in a clear bag or pouch and you had to stick a straw in it???

Have a Great Day!
Sue
 
Included in their lunch and lunches were 1.25 and 1.35. If you purchased extra I think it was .35-.50 cents more? Now we homeschool so a Gallon a day at 4.00 :)
 
My dd's public school in MA has milk included with lunch for $1.50 or milk separately is 40cents. I don't know the milk choices but I know they do not sell whole milk at all. I tried one time when my 3 year old was 1 and we were at the school for something. I think they can get skim or 1% white and occasionally chocolate or strawberry 2% milk.
 
Each class at our school gets only 15 minutes to eat and as soon as you're done you go to recess, they really eat fast! I wasn't aware that schools were selling whole milk anymore, ours hasn't for years.
 
Each class at our school gets only 15 minutes to eat and as soon as you're done you go to recess, they really eat fast! I wasn't aware that schools were selling whole milk anymore, ours hasn't for years.

now that i rethink this maybe we don't have whole milk anymore... hummmmm maybe it's just 2% (blue) and skim (pink)??? hummm but i wonder how much fat is in thoes cookie and cream and chocolate or straberry milks that my kids opt over white every day... b/c at home they only get white skim or 1%! LOL
 
At my ds's private school in Ga lunch is $3.00 which includes a milk. He is 5 and gets about twenty minutes to eat. They can only have something to drink at their snack time and if you get a milk from the school it costs $1.00! :eek: Needless to say he is has been bringing his lunch since I found out how little time he has to eat.
 
Cookies and Cream Milk just sounds disgusting to me! Of course, I can't stand Strawberry milk either. The first time DD tasted Strawberry milk, she spit it out! Thankfully here they don't offer cookies and cream....they wonder why today's kids are overweight? Maybe it's just flavoring?
 
My DD goes to a private school. The school participates in the federal free and reduced school lunch program, but does not provide milk. Their lunch costs $3.50 a day, and we have to pay for it for 6 months.
 
Out here in California I was pleasantly supprised to learn that lunches in his public school were much cheaper (to start off with) than last year's lunches in private school in Florida. I say to start off with because last year they were given ONE lunch for $2.50 (included milk). They couldn't "shop" in the lunch line until they were in second grade because the younger kids just can't handle it. Well, here they get to "shop" and my first grader regularly spends $4.00/day!!!
Prices:
Meal (first one) $1.75
Second entree: $1.50
Extra milk: $.40
Rock-n-Roll bar: $.75
Brownie: $.50
Shape Up: $.35
Cookie: $.25
Sherbert: $.50

They can get two entrees per day, but thankfully they only allow one dessert per day.
 
35 cents, small private school in Ohio. They get the milk in plastic bottles instead of the cartons, I guess like the ones at Wendys?
 



New Posts










Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top