dfchelbay
DIS Veteran
- Joined
- Sep 7, 2008
- Messages
- 2,116
Hey all! So, the next couple of months I am on a super duper strict budget. I've already done all the math and I can make it just fine, but it's tight. If I want to put ANYTHING away (which I need to do as I have a cat with health issues so I need that emergency money), I have to count every single penny. This has already included changing my health insurance (which I did before), dropping my cable, and watching my grocery budget.
So, this is where I come to you all for help. I need some ideas of budget recipes and meal planning. I am used to be able to get just about whatever I want so this is a change for me. For the time being, my budget is $100 for 2 weeks for one person, but that also included OTC meds, personal items, pet needs (like litter, their food is a different budget since they eat prescription food), and household goods. I did great this week by shopping sales and using what I have, but it's going to be hard to keep a stocked pantry and freezer since I can't buy "just because" it's on sale for later.
Thanks in advance for any help you all can give. I really appreciate it!
Here are a few really cheap meals:
Cabbage is under 50 cents a pound and one head can give you four or more meals. I make buttered cabbage with turkey bacon & you can add pasta to it. Great for a dinner & a leftover lunch the next day. If you have a dollar Tree, they have a frozen food section & they sell Jenno-O turkey bacon for $1, Walmart pasta is 78 cents lb. Another meal for $1 is frozen potstickers from Dollar Tree, for another $1 you can get a dozen springrolls. Chicken thighs & legs are always cheapest at the grocery store if you like dark meat. If you like soups, you can always bulk them up with beans, rice, pasta & cabbage. Jiffy makes muffin mixes for around 50 cents a box. I make the Boston Market corn muffins using Jiffy's corn muffin mix & yellow cake mix. Mix together & pour in bread loaf pan. For $2 you get a loaf of sweet corn bread. If you have flour & sugar on hand & 3 bananas you can make a loaf of banana bread. Potatoes & onions are inexpensive. You can make baked potatoes, fried potatoes with onions & bacon, potato soup, etc. Head of lettuce is $1, carrots are inexpensive as is celery, so make sure to get your daily veggies. Buy what's on sale. If you don't mind leftovers, it's always cheapest to make a large batch of something, like soups/stews/casseroles and eat it until it's gone...pick something you like though lol