Oh my gosh! Too FUNNY, I have done it again!


Before I share the joke...some background info!
DH is currently working on finishing his PhD. He has submitted a paper for a conference in Barcelona in Spain and was accepted.


The school is paying all his expenses but we don't have the kind of cash necessary for the kids and I to accompany him due to the high cost of flights to Europe.

We CAN afford for just me to go for an adults-only trip, but we have no one to leave the kids with for a week, so that doesn't work either.
HOWEVER....
We MAY have enough for the kids and I to do a short trip to Disney if we drive down.
When I was pricing everything out, I realized that the budget would be ridiculously tight. We'll be packing our meals for the drive down and back so we'd just need to buy our food while on Disney property. Even so, the budget is SO tight, we'd have only $200 total to spend on food for the three of us for our 5 Disney days.
Those of you with decent math skills may have already discovered that means we could only spend....
$40 a day!!!
I did NOT think it was possible to feed the three of us for $40 a day on property even if we packed cereal from home and drank ice waters all the time but I went through and looked into it anyway.
And...I managed it yet again!




Now, it means that
...it's all counter service
...I'm eating kid's meals sometimes
...we are sharing sometimes
...we will be supplementing what we do buy with granola bars, trail mix and the like brought from home should we get hungry in between meals.
That's enough explaining now....
Here's the proof!
ARRIVAL DAY $39.43
Resort Food Court
Kid's Burger
Kid's Meal
Kid's Meal
Milkshake to share
Captain Cook's
Kid's Turkey/Cheese
Kid's Meal
Kid's Meal
Dole Whip to share (although DD doesn't like pineapple, so I'll get a cookie with my kid's meal as dessert and give that to her so she has a treat too!)
MAGIC KINGDOM $38.48
Resort Food Court
Quesadilla Platter (DD and I to share)
Kid's Meal
Cheese Danish to share
2 ice waters
Casey's
Hot Dog Meal
Hot Dog Meal (DD and DS to share)
Chocolate Milk (DD and DS to share)
3 ice waters
Sleepy Hollow
Ice Cream Cookie Sandwich to share
**We're doing lunch at the resort because we won't be entering MK until 4 pm for
MNSSHP
HOLLYWOOD STUDIOS $37.69
Starring Rolls
Sandwich and Chips (DD and I to share)
Kid's Meal
M&M Brownie (all to share...unfortunately)
3 ice waters
ABC Commissary
Kid's Ham and Cheese
Kid's Meal
Kid's Meal
Villains In Vogue
Carrot Cake Cookie (all to share...YUMMM!!)
EPCOT $29.39
Beaches and Cream
No Way Jose
3 ice waters
**Yes we ARE going to have a big ice cream sundae as our lunch...it's VACATION!! I'll be considered the best mom in the world for at LEAST 3 minutes!!
Actual Food
PB&J Meal from Sunshine Seasons
PB&J Meal from Sunshine Seasons
Fish and Chips from Yorkshire County Fish and Chips
** this leaves just over $10 to snack a bit at Food and Wine but I couldn't say for sure what we would get so I didn't itemize it here
DTD/RESORT DAY $38.58
Earl of Sandwich
Sandwich (DD and I to share whatever sandwich she chooses)
Kid's Sandwich
Brownie Sandwich to share (can you tell we love brownies?)
3 ice waters
Riverside Mill
MYO Pasta (no sharing tonight, baby!! Which probably means that there will be wasting instead but what can you do?

)
Kid's Meal
Kid's Meal
Magic Cookie Bar (to share with DS....DD doesn't like nuts so she'll do the cookie thing again here with her meal most likely)
So, there you have it....necessity really IS the mother of invention! And yes, this will be enough food for all of us although as noted above we'd be prepared should the grumblies in our tummblies sound in between meals/snacks!
Our grand total spent will be $183.57 not counting the extra Epcot F&W samplings.
