Hello all. In August of this year we decided to start eat healthy and cheaply by having most of our meals at home. It was a learning process and now I can see the rewards of our efforts.
Pre-August we spent roughly $1400-$1500 a month on food - $800 on groceries, $200 on lunches (hubby eatting out & kids school lunch) and $400 eatting out (2-3 times fast food & 1 big dinner a week).
At first I wasn't seeing the numbers go down (see earlier posts), but now we got the hang of this. Now for this month we are spending an average of $150 a week on groceries (includes cleaning, paper & hygiene), eating out about 6x a month (only 2 big meals a month) and hubby brings his lunch now. Savings = $400 - $500 a month!! We are going to use our savings to increase Hubby's 401(k) % at work starting in January- how's that for being an adult, lol.
Other than doing more dishes we don't really miss it. For example, we grilled fajitas, made nachos, beans & rice to go with and ate at home Saturday night for ~$15 with left overs instead of spending $40 at On the Border. Same with burgers & fries that cost less than $6 instead of $12 at the McD drive through - and believe it or not - it was better tasting! And used the left over buns & fries for sloppy joes later that week.
Just wanted to let you know you have another convert here.
Now, I wonder what I could do if I clipped coupons...
Pre-August we spent roughly $1400-$1500 a month on food - $800 on groceries, $200 on lunches (hubby eatting out & kids school lunch) and $400 eatting out (2-3 times fast food & 1 big dinner a week).
At first I wasn't seeing the numbers go down (see earlier posts), but now we got the hang of this. Now for this month we are spending an average of $150 a week on groceries (includes cleaning, paper & hygiene), eating out about 6x a month (only 2 big meals a month) and hubby brings his lunch now. Savings = $400 - $500 a month!! We are going to use our savings to increase Hubby's 401(k) % at work starting in January- how's that for being an adult, lol.
Other than doing more dishes we don't really miss it. For example, we grilled fajitas, made nachos, beans & rice to go with and ate at home Saturday night for ~$15 with left overs instead of spending $40 at On the Border. Same with burgers & fries that cost less than $6 instead of $12 at the McD drive through - and believe it or not - it was better tasting! And used the left over buns & fries for sloppy joes later that week.
Just wanted to let you know you have another convert here.
Now, I wonder what I could do if I clipped coupons...