eliza61
DIS Legend
- Joined
- Jun 2, 2003
- Messages
- 21,023
We ended up walking out with $40 of snacks, fruits, veggies, etc. I just about died. (especially since I footed the bill)
Granted it was for 4 of us (my friend, myself, and my 2 kids). But I just about had a bit of a heart attack watching her merrily going through the grocery store grabbing stuff. I should also add my friend is in a very tight financial situation - to the point where she didn't have access to cash for a few days. At this point though, I think we both thought she would be footing her share of whatever she bought so I figured she would be careful with her money.
Her idea of a cheap meal to eat in the room was:
Kielbasa and cheese pitas.
Kielbasa - $7
Baby bell cheese - $5
Mini pitas - $3
TOTAL= $15
er....I could take us all to McDonald's for their cheap burgers and spent $8 for the 4 of us.
Am I the only weirdo to think of food costs in those terms?
To me it felt like she THOUGHT we were saving money buying that but I kept a running total in my head and I KNEW we weren't.
Then there was a case of clementines, a bag of grapes, a carton of strawberries, and a carton of cut up veggies. I had no problems with the fruits and veggies. It was good to have fresh fruits and veggies. although we bought way more than I would normally have bought.
*EDITED TO ADD* What I am trying to ask is: what is a "cheap meal" in your head and how do you calculate it? I tend to add the whole meal up in my head and compare it to other meals. example above or I will say to myself, I can fry up a half dozen eggs for $2, add a carton of strawberries on sale for $2 and there's breakfast for 4 for $4. Or else I will tell myself to find a place to eat that's about $10 pp. Does anyone else add up food costs this way?
Wait, you can feed 4 people at Mcdonalds for 8 bucks? seriously How? In my area a cheeseburger is 1.30 add fries etc.
Ok, so my idea of a cheap meal is
1) every body has to have their own meal. None of this buying 1 burger and dividing it 4 ways. and every one gets enough to eat.
2) drinks are included in my cost.
So in you're example above eggs and a few strawberries would not be a meal for me. Maybe if I added in the drink and some toast I would call it complete.
Even cereal in the morning comes with orange juice and milk and bananas to top.
breakfast at cracker barrell we usually budget 12 buck a person. If I eat in my villas. lets see. all prices are general. I'll buy a pound of bacon $3.50, a box of pancake mix $2.00 bucks, a gallon of milk $3.50, a dozen extra large eggs $2.50 and a lb of butter for $3.00 bucks, a 64oz orange juice 4 bucks. so for under twenty bucks I've got some breakfast of pancakes and bacon for 4.