i took a recent 4 day trip with a friend and my 2 kids and we stopped at a grocery store on the way out because she said we could save on eating out. I had told her I had lunch and dinner all planned for already and all we had to worry about was bringing our own breakfast. I did mention that I was being careful with my budget for the trip and was doing stuff like bringing instant oatmeal for my kids to eat in the room.
We ended up walking out with $40 of snacks, fruits, veggies, etc. I just about died. (especially since I footed the bill)
Granted it was for 4 of us (my friend, myself, and my 2 kids). But I just about had a bit of a heart attack watching her merrily going through the grocery store grabbing stuff. I should also add my friend is in a very tight financial situation - to the point where she didn't have access to cash for a few days. At this point though, I think we both thought she would be footing her share of whatever she bought so I figured she would be careful with her money.
Her idea of a cheap meal to eat in the room was:
Kielbasa and cheese pitas.
Kielbasa - $7
Baby bell cheese - $5
Mini pitas - $3
TOTAL= $15
er....I could take us all to McDonald's for their cheap burgers and spent $8 for the 4 of us.
Am I the only weirdo to think of food costs in those terms?
To me it felt like she THOUGHT we were saving money buying that but I kept a running total in my head and I KNEW we weren't.
Then there was a case of clementines, a bag of grapes, a carton of strawberries, and a carton of cut up veggies. I had no problems with the fruits and veggies. It was good to have fresh fruits and veggies. although we bought way more than I would normally have bought.
*EDITED TO ADD* What I am trying to ask is: what is a "cheap meal" in your head and how do you calculate it? I tend to add the whole meal up in my head and compare it to other meals. example above or I will say to myself, I can fry up a half dozen eggs for $2, add a carton of strawberries on sale for $2 and there's breakfast for 4 for $4. Or else I will tell myself to find a place to eat that's about $10 pp. Does anyone else add up food costs this way?
We ended up walking out with $40 of snacks, fruits, veggies, etc. I just about died. (especially since I footed the bill)
Granted it was for 4 of us (my friend, myself, and my 2 kids). But I just about had a bit of a heart attack watching her merrily going through the grocery store grabbing stuff. I should also add my friend is in a very tight financial situation - to the point where she didn't have access to cash for a few days. At this point though, I think we both thought she would be footing her share of whatever she bought so I figured she would be careful with her money.
Her idea of a cheap meal to eat in the room was:
Kielbasa and cheese pitas.
Kielbasa - $7
Baby bell cheese - $5
Mini pitas - $3
TOTAL= $15
er....I could take us all to McDonald's for their cheap burgers and spent $8 for the 4 of us.
Am I the only weirdo to think of food costs in those terms?
To me it felt like she THOUGHT we were saving money buying that but I kept a running total in my head and I KNEW we weren't.
Then there was a case of clementines, a bag of grapes, a carton of strawberries, and a carton of cut up veggies. I had no problems with the fruits and veggies. It was good to have fresh fruits and veggies. although we bought way more than I would normally have bought.
*EDITED TO ADD* What I am trying to ask is: what is a "cheap meal" in your head and how do you calculate it? I tend to add the whole meal up in my head and compare it to other meals. example above or I will say to myself, I can fry up a half dozen eggs for $2, add a carton of strawberries on sale for $2 and there's breakfast for 4 for $4. Or else I will tell myself to find a place to eat that's about $10 pp. Does anyone else add up food costs this way?