What is gas now where you live?

Isn't there a law about raising gas prices (once per every 24 hours)? Or is that only in NJ?


I was wondering that too. NJ Turnpike is 3.03 till Thursday.
 
i'm in NE alabama, and i filled up at an exxon today for $3.20. last week, i paid $3.27.
 

I got gas this afternoon at Smith's. I'm in Northwest Montana.

Unleaded $2.99/gallon
Mid Grade $3.09/gallon
Premium $3.19/gallon
Diesel $3.45/gallon

Mid grade is new to me. :confused3
Since I posted the previous last Friday, our unleaded has gone up to $3.05/gallon.
 
My tank is full, but I noticed that today it was 3.44 a gallon. I am hoping that I do not have to fill up for two weeks. Unfortunately, we are driving to Orlando later this month and I am not looking forward to the extra money that I am going to have to spend on gasoline. :scared1:
 
In NW Atlanta where I currently live it was $3.18 at Costco this morning. Most gas stations are at about $3.25 though. I know closer to ATL it is more expensive. Hopefully gas isn't crazy expensive in a month when we leave for Disney. Luckily it's only a 7 hr drive and we can almost make it on 1 tank of gas.
 
$3.46 gassed up tonight western Chicagoland suburbs.:scared1:

I heard on the radio this morning that there is a gas station within the Chicago city limits that is selling regular unleaded at $4.09 and premium unleaded at $4.29.

YIKES! :scared1:
 
Too much! $3.69 a gallon for premium unleaded in SWFL. (Our last fill-up was $77.00.)

Media has all kinds of reasons why but there is only one - CONGRESS! Vote them out!!!

Martin
 
not to make light of the fuel prices BUT my dh sent me this lol

Think a $4 gallon of gas is expensive? Consider the prices of these other fluids that people buy every day without complaint.

Lipton Iced Tea, 16 oz @ $1.19 = $9.52 per gallon

Diet Snapple, 16 oz @ $1.29 = $10.32 per gallon

Gatorade, 20 oz @ $1.59 = $10.17 per gallon

Ocean Spray, 16 oz @ $1.25 = $10.00 per gallon

Evian water, 9 oz @ $1.49 = $21.19 per gallon (!)

Wite-Out, 7 oz @ $1.39 = $25.42 per gallon

Brake fluid, 12 oz @ $3.15 = $33.60 per gallon

Scope, 1.5 oz @ $0.99 = $84.48 per gallon

Pepto-Bismol, 4 oz @ $3.85 = $123.20 per gallon

Vicks NyQuil, 6 oz @ $8.35 = $178.13 per gallon

But here’s the kicker:

HP 02 Black Ink Cartridge, 16 ml $18 online = $4,294.58 per gallon.

Yes, that’s right: inkjet printer ink goes for over four thousand dollars a gallon. What’s in there, anyway — gold filings?

So the next time you’re at the pump, be glad your car doesn’t run on water, Scope, Wite-Out, Pepto-Bismol, NyQuil, or — heaven forbid — printer ink!

.
 
not to make light of the fuel prices BUT my dh sent me this lol

Think a $4 gallon of gas is expensive? Consider the prices of these other fluids that people buy every day without complaint.

Lipton Iced Tea, 16 oz @ $1.19 = $9.52 per gallon

Diet Snapple, 16 oz @ $1.29 = $10.32 per gallon

Gatorade, 20 oz @ $1.59 = $10.17 per gallon

Ocean Spray, 16 oz @ $1.25 = $10.00 per gallon

Evian water, 9 oz @ $1.49 = $21.19 per gallon (!)

Wite-Out, 7 oz @ $1.39 = $25.42 per gallon

Brake fluid, 12 oz @ $3.15 = $33.60 per gallon

Scope, 1.5 oz @ $0.99 = $84.48 per gallon

Pepto-Bismol, 4 oz @ $3.85 = $123.20 per gallon

Vicks NyQuil, 6 oz @ $8.35 = $178.13 per gallon

But here’s the kicker:

HP 02 Black Ink Cartridge, 16 ml $18 online = $4,294.58 per gallon.

Yes, that’s right: inkjet printer ink goes for over four thousand dollars a gallon. What’s in there, anyway — gold filings?

So the next time you’re at the pump, be glad your car doesn’t run on water, Scope, Wite-Out, Pepto-Bismol, NyQuil, or — heaven forbid — printer ink!

.

OK, but who uses 15 gallons of inket printer ink each week?
 
OK, but who uses 15 gallons of inket printer ink each week?

Two highschool students and their friends doing research for every subject they are taking!!!!:scared1: Our house is the homework zone. I do not mind but I have spent more on ink this month than fuel for my car.:headache:
I honestly should be taking stocks out in HP!!!!
Gas here is $1.27 litre (1.27x 3.78= 4.80)

so a US gallon of gas here costs $4.80 and that is with the cdn dollar being at par with the US dollar. This is for regular.
 
Just hit $4.00 a gallon in Chicago. If it goes much higher, I'll take Quadaffy out myself.
 
$1.20 per litre....which would translate to about $4.60 per gallon, since our dollars are close right now. I'm in rural Ontario.....
 





New Posts










Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top