oh! We were also told at the pedi yesterday (with the mean lady drama I totally forgot!) to slowly introduce cow's milk product but NOT to switch to a cow's milk formula. So I'm trying to figure out how to slowly introduce it. Except.. I'm not sure.
I was thinking mashed potatoes... but thats about all I've got on the idea front. Anyone have a suggestion??
I was wondering when you think it would be ok to wear perfume around the baby. I have been staying away from perfumed soaps, fabric softeners, etc.
YAY!!!! Lucas has been making all the appropriate noises to string "dada dada" together (yeah I know it's just him making noises, not saying the actual word yet) for awhile now but late last night he finally did the noises to say "mama" !!
I'm a dork, but I'm excited by it.Not to wait until he actually knows what he is babbling about means something...
...does anyone else have issues with LO wanting to be under the desk? If I'm on the computer, Lucas keeps trying to crawl under the desk. Then he gets really mad because it's too tight to turn around and get back out. It's a bit strange...
oh! We were also told at the pedi yesterday (with the mean lady drama I totally forgot!) to slowly introduce cow's milk product but NOT to switch to a cow's milk formula. So I'm trying to figure out how to slowly introduce it. Except.. I'm not sure.
I was thinking mashed potatoes... but thats about all I've got on the idea front. Anyone have a suggestion??
Oh I think in items like cheese and yogurt, the protiens are broken down more, making it easier to digest than actual cow's milk. I am lactose intollerant and have no issues with milk products such as cheese, yogurt, cottage cheese,etc.
For milk it is $4. for two gallons, is I buy them one at a time it is $2.39 per gallon. Eggs.. I think $1.99 for a dozen, and bread is $1.50 for store brand.. But I go to the Orowheat outlet, and get it for way cheaper!You read my mind....we moved to the boonies in MA to be able to get a new house w/some land. If I put my house where I grew up it would easiler be 600-700k w/out the 2 acres of land...we're talking tiny .33 acre lot of land. Ours was just under 200k almost 10 years ago.
ok...just out of curiosity pasty, how much are some staple items you get for your house..milk, bread, eggs, etc?? I know I live in NE and it's crazy, but I'm wondering how crazy![]()
Ground beef is $2.99 a pound, chicken is a lot more. I only buy it on sale. FOr a full grocery trip, I can easily spend $200. every 2 weeks.Milk, in my city is $2.99/gallon. I can get it for $2.59 across the river, though.(Ohio) I only know that because every time I go to the bank I see the sign in the CVS window that says "MILK: $2.59!"
Eggs, usually about $1.29 if I buy store brand. I haven't actually bought any for awhile (WIC) but unless they were on sale I'd say that is about the average.
I'm picky about bread, I only buy a certain type. It's about $1.69 but store brand bread is .88c/loaf.
I can get ground beef on sale for ~$1.60/lb, chicken breasts/tenders about $1.75/lb and pork about $1.88/lb.
It's really affordable to live here. I read in American Baby that the average family spends $119/week on groceries. I don't even spend that a MONTH! Of course, I coupon too... but even if I didn't I don't think I would spend that much.
YAY!!!! Lucas has been making all the appropriate noises to string "dada dada" together (yeah I know it's just him making noises, not saying the actual word yet) for awhile now but late last night he finally did the noises to say "mama" !!
I'm a dork, but I'm excited by it.Not to wait until he actually knows what he is babbling about means something...
...does anyone else have issues with LO wanting to be under the desk? If I'm on the computer, Lucas keeps trying to crawl under the desk. Then he gets really mad because it's too tight to turn around and get back out. It's a bit strange...
oh! We were also told at the pedi yesterday (with the mean lady drama I totally forgot!) to slowly introduce cow's milk product but NOT to switch to a cow's milk formula. So I'm trying to figure out how to slowly introduce it. Except.. I'm not sure.
I was thinking mashed potatoes... but thats about all I've got on the idea front. Anyone have a suggestion??
Honestly, I'd skip the American cheese product, it's not even real cheese. Go for small bits of cheddar,etc.
For milk it is $4. for two gallons, is I buy them one at a time it is $2.39 per gallon. Eggs.. I think $1.99 for a dozen, and bread is $1.50 for store brand.. But I go to the Orowheat outlet, and get it for way cheaper!
Ground beef is $2.99 a pound, chicken is a lot more. I only buy it on sale. FOr a full grocery trip, I can easily spend $200. every 2 weeks.
My babies are always getting under things, on top of things.. Just inot everything!
I have been doing 2 oz of milk with 6 oz of formula.. Plus they get yogurt, and cheese.. They LOVE cottage cheese. For lunch I will give them some chopped lunch meat, turkey usually, cottage cheese, and some fruit. Or a handful of steamed frozen mixed veg. Breakfast is dry cereal, and yogurt.. Dinner is whatever we are eating. they get 3 8oz bottles. One when they wake up, right before nap, and again before bed.
Not that you asked what all we were eating, I just thought I would throw that out there!![]()
My friend and I are going to go, too!! Except we're going to go the 26th.
Columbus is about 2hours + from here so that'd make for a late nite by the time we got home if we tried to do the 25th.
Did you see to register for the New Moms presale for that night?
I've never been to Canal Winchester. The areas I am most familiar with are Easton(the airport) and Polaris. I've not ventured many other places so this will be new territory for me. I will be looking at lots of maps!![]()