Not sure if it was mentioned here but just saw a report that they are testing out offering "Meal Kits" at Saratoga Springs targeting people staying at the villas.
The service allows guests to go to the Artist's Palette dining location and pick up a pre-prepared ingredient box to take back to their resort room and cook utilizing their villa kitchen. The box itself includes a "meal kit for four featuring Rigatoni Fiesolana (Rigatoni pasta with creamy tomato sauce, sausage, portabella mushrooms, parmesan and fresh basil) and comes with a large garden salad, garlic bread sticks and baking instructions" according to a Disney Parks Blog post earlier this morning. The service, all things included, costs $49 and is listed as a limited time offering.
I think this is pretty interesting and clearly shows them trying to a) offer different options to families/groups that might vacation a bit differently and b) another example of trying to keep people on campus rather than going off to shop for ingredients
http://www.guide4wdw.com/2017/09/di...t-offering-for.html?m=1#.WcvUXyDOfi8.facebook
I'm not sure this will catch on at the price...most of the folks staying at villas who decide to cook tend to be more price-conscious...maybe at $29, this would sell out, but $49 without drinks or dessert? Not thinking this will last permanently without an upgrade in menu ingredients/cost or without the addition of drinks/dessert or without a price cut...
I mean, even thinking at Whole Foods grocery cost (which this won't be b/c Disney gets its food wholesale, so let's talk real grocery cost in parentheses)...
It's $4 for 1lb fresh rigatoni pasta (and $1 if it's not)
$5 for 1 lb sausage (and really $3, but let's go with the fancy stuff in the meat section)
$6 for 24 oz gourmet tomato sauce (and under $2 if it's not)
$5 for 8 oz portabello mushrooms (which right now are $1.50 in my store, so these are the cheap of the moment item)
$5 for 8oz parm jar ($3 right now at my grocery, but again, let's aim high...and I doubt you get 8oz, but more likely 1-2oz)
$3 fresh basil (and $1 if they just give you the sprigs packet)
EDIT TO ADD: $4 Salad Bag Kit ($2 at grocery) and $2 Bread ($1 at grocery)
Total Max ingredient cost $34
Total Likely ingredient cost $14.50
At this price, who wouldn't just put in a grocery order and have it delivered and just take the Disney "ingredients list" as their own meal idea?