Ariel8676
DIS Veteran
- Joined
- Oct 1, 2004
- Messages
- 2,063
We are a family of six..we eat in our room for breakfast and dinner and pack lunch to bring to the parks. At the store we get eggs, english muffins, ceareal, frozen waffles, butter, milk and OJ for breakfast (or anytime really lol). We go to Publix because my spoiled kids will only eat Boars Head cold cuts lol so we get rolls or bread and some things from the deli + mayo and mustard. We also make a bunch of breaded chicken cutlets and we can have chicken parm, or make chicken wraps or sandwiches for dinner or lunch in the parks. We buy pasta and jar sauce (my kids can deal with jar stuff for a week lol), everything to make tacos, frozen pizza etc. Then we get a couple cases of bottled water and lots of grapes, bananas and apples..good to eat at the parks. It normally costs us somewhere around $200 (little more maybe) for the whole week...