Inspired by Chubroach...Be glad your car does not run on Vick's Nyquil!!

Girls Scout Leader

<font color="red">Brave And Fearless Leader Willin
Joined
Nov 10, 2001
Messages
808
This was on the radio this morning..

So, you think a gallon of gasoline is expensive?
This is what it would cost to buy a gallon of:

Diet Snapple 16 oz for $1.29 equals $10.32 per gallon

Lipton Ice Tea 16 oz $ 1.19 equals $ 9.52 per gallon

Gatorade 20 oz $1.59 equals $10.17 per gallon

Ocean Spray Cranberry Juice 16 oz for $1.25 equals $10.00 gal

STP Brake Fliud 12 oz $3.15 equals $33.60 per gallon

Vick's Nyquil 6 oz for $8.35 equals $178.13 per gallon

Peptol Bismol 4 oz for $3.85 equals $123.20 per gallon

Whiteout 7 oz for $ 1.39 equals $254.17 per gallon

Scope 1.5 oz for $ .99 equals $84.84 per gallon

And the real kicker? Evian water 9 oz for $1.49 equals $21.19 per gallon....FOR WATER!!

So, next time you're at the gas pump, be glas you vehicke does not run on Vivk's Nyquil!!
 
I'm always thankful cars do not run on Binaca, $1.99 for .12 oz equals $2,122.66 per gallon!! :eek: A drop in the mouth though is refreshing. :)
 
Isn't it amazing that we dig up crude oil half way across the world in a war-torn, highly unstable area, refine it, ship it, store it and deliver it all over the United States and it only costs $1.70 a gallon at most?

No one complains how much Coca Cola costs and that's just water and sugar. $21.19 for water? Yikes.
 


PixFuture Display Ad Tag












Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE














DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top