About $1K/month, but that includes sam's club as well as the grocery store. My younger ds cannot have any food dyes or most preservatives, so we have to shop at specialty places like Trader Joe's and Whole Foods, which are really expensive.
About $1K/month, but that includes sam's club as well as the grocery store. My younger ds cannot have any food dyes or most preservatives, so we have to shop at specialty places like Trader Joe's and Whole Foods, which are really expensive.
My husband also cannot have dairy products, gluten, or soy, or grains/beans. He eats a ton of fresh produce and lean meats, which gets very pricy too.
ETA: We also eat out *very* rarely--once, maybe twice a month. So this total is for pretty much every meal.
I agree with this. For us, groceries are ridiculous in our area due to the high cost of shipping things in (and local products are tastier, but even more expensive due to the high cost of land that gets passed on to the consumer).This question comes up so often it should be a sticky!
The answer is so subjective that no number anyone gives could have any relevance.
If you don't live in the same area, cook the same kind of meals, buy the same kinds of groceries and consume the same quantities, then there are too many variables to make a valid comparison from one poster to the next.
If you ate out less, and shopped more carefully, you might be able to afford to go on ABD's!I am spending about $600 for 3, in addition, we dine out a lot