Carrie in AZ
DIS Veteran
- Joined
- Mar 18, 2003
- Messages
- 2,260
W were at Aulani July 10-13. I just dug up two of our receipts and here are some prices for you....
I'm sure you've read about the ABC Store across the street from Aulani. It's within walking distance and it is where we walked to buy some groceries for our villa. A sample:
Asian Salad: 6.99
Chef Salad: 7.99
Cut/Cubed Watermelon: 4.99
Boars Head Bacon: 8.79
California Pizza Kitchen indiv. cheese pizza frozen: 4.69
CPK reg size pizza frozen: 10.49
I'm sure you have also read about one of the restaurants across the street from Aulani called Just Tacos. It's a sit-down place, order from a menu with a server. Two adult meals and two kids meals and two sodas came out to $49.06, I left a $9 tip so $58.06 for a large lunch. I took half of my meal back to the villa as well as a whole basket of chips which we topped with shredded cheese purchased from the market and made nachos back in our room the next day.
Smoothies ordered from the Aulani bar were $6 each. I think our four breakfast sandwiches, some fruit and a yogurt parfait came out to nearly $40. I didn't think that was too bad. We live in the Phoenix area and it costs $15 to take my two daughters thru McDonald's drive-thru for breakfast. I prefer Aulani LOL!
After leaving Aulani, we went to Kauai. It sounds like we shopped at the same grocery store on the north shore as the OP. VERY expensive. Our half gallon of organic milk was over $6. A couple bags of groceries came out to over $300. It was very expensive there. Gas was 4.51
Good luck with your planning. I say "go for it"! Like so many have said, you can do it on a conservative budget if necessary by doing a bit of planning and knowing going into it that you can save quite a bit of money if you eat/drink some of your meals in your room/villa.
I'm sure you've read about the ABC Store across the street from Aulani. It's within walking distance and it is where we walked to buy some groceries for our villa. A sample:
Asian Salad: 6.99
Chef Salad: 7.99
Cut/Cubed Watermelon: 4.99
Boars Head Bacon: 8.79
California Pizza Kitchen indiv. cheese pizza frozen: 4.69
CPK reg size pizza frozen: 10.49
I'm sure you have also read about one of the restaurants across the street from Aulani called Just Tacos. It's a sit-down place, order from a menu with a server. Two adult meals and two kids meals and two sodas came out to $49.06, I left a $9 tip so $58.06 for a large lunch. I took half of my meal back to the villa as well as a whole basket of chips which we topped with shredded cheese purchased from the market and made nachos back in our room the next day.
Smoothies ordered from the Aulani bar were $6 each. I think our four breakfast sandwiches, some fruit and a yogurt parfait came out to nearly $40. I didn't think that was too bad. We live in the Phoenix area and it costs $15 to take my two daughters thru McDonald's drive-thru for breakfast. I prefer Aulani LOL!
After leaving Aulani, we went to Kauai. It sounds like we shopped at the same grocery store on the north shore as the OP. VERY expensive. Our half gallon of organic milk was over $6. A couple bags of groceries came out to over $300. It was very expensive there. Gas was 4.51
Good luck with your planning. I say "go for it"! Like so many have said, you can do it on a conservative budget if necessary by doing a bit of planning and knowing going into it that you can save quite a bit of money if you eat/drink some of your meals in your room/villa.