I will try to avoid most of the controversy here, but I want to share what has worked for us in the past. We have had a couple of trips (not to WDW) where we were trying to keep the budget tight (and watch our waistlines) and we packed/bought foods to eat in the room.
When we drove to Washington D.C. we packed a cooler plus a rolling backpack full of foods. The cooler had dozen + hardboiled eggs (peeled and covered with damp paper towel in a tupperware), fruit (apples, oranges, bananas, and grapes traveled fairly well), yogurt, cheese sticks, cream cheese, jam/jelly, juice boxes/milk boxes (including rice milk for my DS with allergies), veggies sticks and dips, diet soda, and water bottles. THe backpack had bagels, crackers, summer sausage (not exactly healthy, but shelf stable), granola bars, cookies, pretzels, peanut butter and such. Plus I packed a roll of paper towels, a tiny bottle of dish liquid, salt, pepper, a few plastic utensils and four cafeteria-style trays I bought at Target. That is what I would serve the dinners on and the kids (they were about 10 and 8 at the time) thought it was fun! They were no problem to wash with a paper towel and soap. And I didn't have to buy a mountain of paper plates and contribute to a landfill somewhere!
We ate most all snacks and a few dinners in our room from these bags. I did not choose to carry along lunch with us when we were touring, so most lunches were things like Subway or McDonalds. The few dinners we ate out were about 20% more expensive than the same restaurant at home in NH! These things that we brought, combined with the free breakfast that the hotel offered saved us probably $300+ that week. I think on one night at the end of the week we ordered pizza delivered to the room. The kids thought that was GREAT because we live in a very rural area without any food delivery of any sort available.
On a different trip out west the year before that we didn't bring any foods because we were flying, but the morning after our arrival in Albuquerque we hit the local
Walmart (I had brought along a sturdy insulated collapsible cooler). It was easy to hit it early because our bodies were still on east coast time. We bought soda, beer, bread, fruit, pb & j, popcorn, (can't remember everything). That got us through lunch and snacks in our room for a few days. We were there for a wedding, plus my BIL managed to score free breakfast for the entire party for the duration of our stay (an unexpected nice surprise!). Plus my SIL and I attended a shower the first night of our arrival, so that meal was covered for me. We all attended the rehearsal dinner (DD was in the wedding party), and of course there was the wedding dinner. So other than DH feeding himself, my two kids, and my niece and nephew on our arrival day, we didn't fork out any other $$ for food (beyond our Walmart trip)!
We left Albuquerque and started our drive west. We ate ALL snacks and many lunches in the car along the way with food we had in the cooler. Sure, it wasn't very exciting or even terribly nutritious, but it was a REAL time saver and $$ saver. Lunches were things like pretzels, fruit, and cheese sticks or peanut butter and jelly sandwiches and fruit. It was so nice to be able to just keep driving (I was the driver for the entire trip) even when someone was hungry or thirsty. We made just a stop or two along the way for gas and potty (we had a sight-seeing stop scheduled every day, so that usually took care of us for the potty break). We drove about 5 hours a day, usually broken up between a few hours first thing in the morning and a few more hours after dark. We managed to spend three days in NM with family at the wedding, a day at the Grand Canyon, an long afternoon and night in Las Vegas, a day at the Hoover Dam, and three days in
Disneyland!!
When I had originally budgeted for food for this 10 day trip I was hoping to keep it to about $80 per day. But I knew that would be difficult because we were having a character meal at Goofy's Kitchen and that alone would use more than a day's budget. But I was willing to really sacrifice other meals to make this happen.
As it turned out, we had our character meal, plenty of fun snacks, etc. and came in just under $80 per day! Of course, the free breakfasts that my BIL scored us helped SO MUCH! So it can be done!
Good luck, whatever you decide to do................P (wow... I really rambled on.... sorry!)