We just had one of these places open in our area, it's locally owned, not one of the chains. I haven't been yet, so maybe shouldn't even comment.
BUT, here's what bothers me so far, from what I've read on their website.
Their best "deal" is 12 dinners for $205, which is $17.08 each. EACH! Each one SAYS it serves 4-6. BUT, in reading further, I see each one serves 4, and for an extra $10 PER MEAL you can make them serve 6. It's just me and hubby, but he's a big eater. When I cook, I usually make things that serve 6, he eats 2 servings, I eat 1, and then we have enough left for another meal.
They state each meal contains 1.5 lbs. of protein. Okay, I usually pay $1.99 a pound for meats, so that's $3 worth of meat. And the only other ingredients are pasta, maybe some onion or peppers, sauces, etc. SOME of them come with a side dish like green beans (a frozen bag of green beans is $1 in the grocery store).
Maybe I'm just cheap, but the price seems OUTRAGEOUS to me. And I don't like how they say "you spend $45 to take a family of 4 out to dinner, come here and we'll feed your family for only $17." Okay, maybe that's true, but for that $45 we also got AT LEAST 4 sides, maybe some bread, 4 drinks, free drink refills, atmosphere, crayons for the kids, and someone WAITED on me. I also didn't have to go prepare it, freeze it, cook it, AND clean it up. I don't think it's a fair comparison.
What is the going rate for these places in other areas? Like I said, I haven't been (and doubt I will), so can't comment on the ingredients.