Cheapest place to buy jar baby food?

Jenny-momof3

DIS Veteran
Joined
Nov 15, 2006
Messages
1,481
My little guy is quite the pig! :rotfl: He's going through 3-4 jars of baby food a day and at 50 cents a jar that's really adding up quickly! :scared1:

Where do you find the best deals on baby food?
 
Make your own! So cheap! I would buy a bag of frozen peas or carrots. Cook them, then puree them with a little water in the food processor or blender. Add them to ice cube trays and freeze. When they were frozen, transfer to a ziplock bag. So easy! You can do the same with fresh fruits and veggies too, obviously easier with frozen though.

That only costs you $1 for the whole bag of veggies. I think it'll give you about 8 servings, 2 cubes a serving.
 
Make your own! So cheap! I would buy a bag of frozen peas or carrots. Cook them, then puree them with a little water in the food processor or blender. Add them to ice cube trays and freeze. When they were frozen, transfer to a ziplock bag. So easy! You can do the same with fresh fruits and veggies too, obviously easier with frozen though.

That only costs you $1 for the whole bag of veggies. I think it'll give you about 8 servings, 2 cubes a serving.


Agreed! This site was really helpful for me when making baby food for DD. Butternut squash was always a favorite http://www.wholesomebabyfood.com/

I didn't have a blender or food processor so I bought a magic bullet. Small and worked wonderfully.

One of the things that I liked about making my own baby food was that as she got older and I could gradually make the food a little more chunky and she was never eating little hot dogs packed in preservatives.

The few times we did buy baby food, we got Earth's Best ones from Babies R Us in a value pack. They would be on sale at times, but stilll very pricey.
 

Meijer

We used to travel 125 miles and buy months worth during a visit. At .15 a jar cheaper than Walmart/Giant Eagle, the trip was worth the time and mileage.
 
umm think about what you said.:) at 4 jars a day $.50 a jar thats $2.00 a day
$2.00 x 7 = $14 a week. I promise you. This is the ONLY time in his whole life you will be able to feed him for anything close to that. Not trying to be snippy. just sayin.....
 
If he is eating that much, consider just feeding him whatever you are eating, cut up or mashed as needed. Both my kids were doing same meals as us by 8-9 months or so. Although as a poster mentioned that comparativly baby food is not expensive, it is a waste of money. Instead of buying a jar of banana's, mash a ripe banana with a fork. Instead of small jars of applsause just buy a big jar of Motts. Having pasta for dinner? Just squish some up.
 
If he is eating that much, consider just feeding him whatever you are eating, cut up or mashed as needed. Both my kids were doing same meals as us by 8-9 months or so. Although as a poster mentioned that comparativly baby food is not expensive, it is a waste of money. Instead of buying a jar of banana's, mash a ripe banana with a fork. Instead of small jars of applsause just buy a big jar of Motts. Having pasta for dinner? Just squish some up.

:thumbsup2This is what I did with my kids, I don't think I ever bought the jars of baby food.
 
We also made all our own. It was so easy. DH and I did 3 big food cooking sessions - 1/month for age 6, 7 and 8 months. It took about 3 hrs each month to cook a bunch and freeze in ice cube trays, then transfer to freezer bags. By the time DS was 9 months, we could feed him out of what we were cooking for ourselves - or mash a banana, avocado, etc.
 
If he is eating that much, consider just feeding him whatever you are eating, cut up or mashed as needed. Both my kids were doing same meals as us by 8-9 months or so. Although as a poster mentioned that comparativly baby food is not expensive, it is a waste of money. Instead of buying a jar of banana's, mash a ripe banana with a fork. Instead of small jars of applsause just buy a big jar of Motts. Having pasta for dinner? Just squish some up.

Ditto!

With my first born we bought baby food, usuaully "organic". What fussy, newbie parents we were.:rotfl2:

With our second we just fed her whatever we we eating (usually without the salt, butter & things like that though). This is soooo much easier.

Both survived just fine. :)
 
My little guy is quite the pig! :rotfl: He's going through 3-4 jars of baby food a day and at 50 cents a jar that's really adding up quickly! :scared1:

Where do you find the best deals on baby food?


I'd start that boy on table food LOL. At 8 months he should be able to gum green beans, cooked carrots, cheerios, bannans or smashed fruit. I'm assumning he's still on formula, so really the food is supplemental anyway.

Also look at yogurt, cottage cheese, scrambled eggs, mashed potatoes and smashed up chicken, vienna sausages, or tofu for a little protien.

Good luck, glad he's such a good eater.
 










Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE








New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top