$400 monthly grocery budget for family of 4?

And you may already do this but homemade pasta sauce. Started that when I was gestational diabetic and I learned store sauce has sugar... Right now I use garden tomatoes and herbs so it's essentially free but when I'm out I use store brand canned. Currently cutting the tops off excess tomatoes and throwing them in a freezer bag in the chest freezer. Skin peels right off when they thaw. You can also hide extra veggies and even protein in the sauce. You could probably use an immersion blender to puree beans or even bits of meat to mix in.
 
OK, so the first thing you're going to have to do is figure out what you actually spend a month and what of that budget is stuff you actually eat vs. waste. Get all your receipts together for the month (the current month, August, since we are approaching the end) and either handwrite it or use an Excel spreadsheet. There are probably apps, but I don't use any of them (not for budgets or anything). I prefer pen and paper or a spreadsheet.

Once you figure out what you waste, you can eliminate that.

What does your family like to eat? Meats? Veggies? Beans? Like others have said, shop around the sales. If you like fish, buy the whole fish (well, the whole side of one fish. The meat counter will slice them into fillets and they are cheaper ($8.99/pound vs. $8.99/4 oz fillet).

Time vs. money. Your time is worth something. I'm not sure that I would waste time making broth. But that's me. You can usually find a canned chicken broth for 99-cents (I'm in Southern California). Sometimes, they get clearanced out (when the stores just want to get them off their shelves) and you can find larger containers for 99-cents.
 
A garden really helps, but some of us have problems keeping weeds alive. Lol. I'm not exaggerating...I had dill in a pot on my window and it died in less than a week.
It's taken years to learn for me and I still can't do pot gardening. This year I've had my best success with the Square Foot Garden approach. The soil mix in it helps a ton.
 
There are probably apps for detailing your spending receipts, but I am old school and just do it on a hand-made spread sheet I deal with for a month at at time. I go through my daily receipts each evening.

For a family of 2 (one with tons of food allergies so we do not eat the same things), I try to come in at $350 a month. I would prefer $300. My sister is also here for about ten meals a month. I shop at Walmart for grocery pick up and at Aldi where I go in person.

I am frugal but I am not a from scratch cook. No time for that, so I pay for conveniences like bagged salads, single yogurts. I buy treats like cookies and chips. I buy fresh salmon once a week but otherwise, I use chicken and turkey more sparingly with veggies and noodles or rice. We do eat beans a lot. We are not milk or alcohol drinkers. I make egg bakes, casseroles, large pasta dishes, etc. that can cover a few meals. We love left-overs and some families do not.

I agree that if you are at 800 a month now (should record receipts for a bit and find out if that is true), then going down to 600 a month will be a big difference and savings. You can do something very tangible with that extra $200 a month. If you live with that for several months and you still feel that you can reduce further, try for $525 or something for a while. It can become a game and kind of rewarding.

My DD just went back to college, so I need to/expect to reduce my grocery and my household categories quite a bit. My water and electricity bill should go down, as well!
 

No that's my problem, I don't know what I spend. Yes, look for ways to cut it to save more. I think even if I cut it down $200/ month it will be a big help.

Well that's the first step. You can't cut your spending if you don't know what you actually spend. Track your spending for a couple months. Find out what your actually spending is.

Do you use a credit or debit card to make your purchases? If so then it will be really easy to do it. Add up all the charges from the stores you make your grocery purchases at for the past few months (by month). Once you know what your starting point is, it will be much easier to know what you have to do to get where you want to be.
 
No that's my problem, I don't know what I spend. Yes, look for ways to cut it to save more. I think even if I cut it down $200/ month it will be a big help.
Knowing what you spend should be your first step. When you shop, write down your total somewhere minus the “extras”. If you’re buying toiletries when you grocery shop, separate that out. Then, once you have an idea what you’re actually spending, look at ways you can save. Are you spending a lot on produce that eventually goes bad before you use it? Do you buy too many packaged convenience foods? Would you do better buying value packs of meat and separating it out/freezing?
 
There are probably apps for detailing your spending receipts, but I am old school and just do it on a hand-made spread sheet I deal with for a month at at time. I go through my daily receipts each evening.

For a family of 2 (one with tons of food allergies so we do not eat the same things), I try to come in at $350 a month. I would prefer $300. My sister is also here for about ten meals a month. I shop at Walmart for grocery pick up and at Aldi where I go in person.

I am frugal but I am not a from scratch cook. No time for that, so I pay for conveniences like bagged salads, single yogurts. I buy treats like cookies and chips. I buy fresh salmon once a week but otherwise, I use chicken and turkey more sparingly with veggies and noodles or rice. We do eat beans a lot. We are not milk or alcohol drinkers. I make egg bakes, casseroles, large pasta dishes, etc. that can cover a few meals. We love left-overs and some families do not.

I agree that if you are at 800 a month now (should record receipts for a bit and find out if that is true), then going down to 600 a month will be a big difference and savings. You can do something very tangible with that extra $200 a month. If you live with that for several months and you still feel that you can reduce further, try for $525 or something for a while. It can become a game and kind of rewarding.

My DD just went back to college, so I need to/expect to reduce my grocery and my household categories quite a bit. My water and electricity bill should go down, as well!
Yes! I am hoping it ends up being a fun game and I can get it down as much as possible without jeopardizing our health. I feel we throw out way too much so I think I can do it!
 
No that's my problem, I don't know what I spend. Yes, look for ways to cut it to save more. I think even if I cut it down $200/ month it will be a big help.

If you don't know what you spend, take a month and put every food purchase on a CC - that way, at the end of the month, you can easily add it up with no work by you (aka - you don't need save Aldi's receipts and Stop and Shop receipts, etc) - and add up the restaurants, too, b/c it does no good to go from $800 groceries and $400 restaurants to $400 groceries and $800 restaurants - all that usually means is you spent the same, but ate less healthy (although probably with less work)...

Do this is a month like now, without holidays or stock ups, and you'll get a sense of your overall monthly food budget to start chipping away from...
 
Yes! I am hoping it ends up being a fun game and I can get it down as much as possible without jeopardizing our health. I feel we throw out way too much so I think I can do it!

If you throw a ton away...take a day of the week (or two) and plan a leftovers lunch or dinner...then, there's again less work for you and savings for you, too...

If that seems like a sad dinner, combine the leftovers with a "fun food" for the night, like a fun app (homemade mozzerella sticks, for example, or homemade spring rolls), that would never be enough or right for "a meal" but with some leftovers would be perfect...
 
Yea, I'm not counting going out to eat as part of the budget. We have a seperate budget for that.

Personally, I'd cut from the going out to eat budget before trying to cut the grocery budget to $400. $600 seems more reasonable for your family.

Definitely make a list and leave the family at home when you head to Costco! And make a list and stick to it.

Do you menu plan? I find when I mene plan there is lots of room for savings buying around the sales etc.
 
Knowing what you spend should be your first step. When you shop, write down your total somewhere minus the “extras”. If you’re buying toiletries when you grocery shop, separate that out.
I found that to be too much of a deterrent to tracking/budgeting, so I decided to just lump it all into one category/budget item. So my food budget might be $300 and my toiletries, paper goods, cleaning supplies, etc might be $50 but I just budget $350 for all. It made it a lot easier since I buy a lot of grocery at Walmart along with the other items.

Of course everyone needs to do what they find best/easiest for them.
 
If you throw a ton away...take a day of the week (or two) and plan a leftovers lunch or dinner...then, there's again less work for you and savings for you, too...

I have taken to a if you aren't going to eat it (all) then don't buy it approach. Being a single person is difficult when everything seems to be packaged for families, especially when the JUMBO bag of whatever is on sale for less then the regular bag.
 
I found that to be too much of a deterrent to tracking/budgeting, so I decided to just lump it all into one category/budget item. So my food budget might be $300 and my toiletries, paper goods, cleaning supplies, etc might be $50 but I just budget $350 for all. It made it a lot easier since I buy a lot of grocery at Walmart along with the other items.

Of course everyone needs to do what they find best/easiest for them.
Yeah, I get that. For me it’s hard to do that way because I buy soap, cleaning supplies etc in bulk. For example, I just spent $90 on soap this morning. Definitely outside budget.

I do think it’s worth spending a month looking at only your groceries though, even if you plan on budgeting with other household items in the future. It’s impossible to know how to cut that budget if you’re not sure what you’re spending in the first place. Doesn’t need to be a forever thing.
 
Yeah, I get that. For me it’s hard to do that way because I buy soap, cleaning supplies etc in bulk. For example, I just spent $90 on soap this morning.
$90 of soap would last me the rest of my life. :)

I often buy things that are going to last over several months so I look at the average.
 
Things you're doing right:
- You're buying mainly healthy foods.
- You're not buying shredded cheese -- you know they put a thin layer of cellulose over shredded cheese to keep it from sticking together? Money aside, ICK!
- Eggs are very cheap right now -- Walmart is selling them for something like $2.60 for FIVE DOZEN. How do the farmers make any money? Consider omelets, quiches, etc. When my oldest went away to college, she was thrilled that the cafeteria served B4D (breakfast for dinner) every Thursday night; we adopted the habit in our own home.
- Fish is affordable (about $1/piece) IF you buy basic white fish in big frozen packages. It's only expensive if you're looking at salmon or deli-counter stuff. Let's not talk about my love of scallops and shrimp, and Swordfish is for anniversaries or other special meals -- not an everyday meal.
- Giving up "mostly organic" was a smart choice. By and large, organic is an advertising thing more than a health thing.
- I don't see you mentioning drinks, so I assume you're not buying sodas, juice or alcohol. I read somewhere that the average family spends 30% of its grocery budget on drinks, most of which add no nutrition to their diets.

Room for improvement:
- Get out of Trader Joe's and Whole Foods. Unless you're popping in for a single loss-leader, those are not budget stores.
- Echoing others, get rid of those chicken nuggets. Easy but very expensive for what you get. If your kids are attached to them, maybe you can still use them ... but less often. Make them a special treat.
- Still thinking of chicken: I just bought a huge pack of Chicken Tenderloins at Lidl yesterday -- $9 for the pack, and I divided it into FOUR smaller packages for the freezer (6 tenderloins per pack for my family of three). That's $2.25/meat cost per meal (that was a sale, but it's not something that's all that unusual). Walmart almost always has big packs of chicken breasts for $1.99/lb. Dividing up a big pack takes about 10 minutes and can save real money.
- Similarly, we LOVE chicken thighs, and they are often cheaper than other cuts. I can almost always get boneless skinless thighs at Target -- delicious in soups or baked, they're one of our go-tos. A chicken thigh recipe I found this summer /am making constantly -- good hot or cold for leftovers: https://redheadcandecorate.com/2018/01/chicken-loretta-2/
- You don't specify what type of yogurt you're buying, but that can be pricey. Look into making your own yogurt. You can make a gallon of yogurt with only 15 minutes or so hands-on time, and it'll cost less than $2. Emphasize to the kids that they can choose their own fruit.
- You don't say where you're buying, but we love Aldi's for cheese. Their selection is good, and their prices are always lower.
- You mentioned scratch-and-dent stuff. Are you also buying reduced-for-quick-sale meats? My freezer is full of nothing but yellow-tagged foods. Yesterday, for example, I bought three packs of chicken legs at Target (6 legs per pack?) -- they were $1.00, $1.04 and $1.04 respectively. They will find their way to the grill tomorrow night ... with homemade BBQ sauce.
- Yes, meat prices have skyrocketed lately. Instead of filling a plate with a piece of meat + veg, look for recipes that stretch meat. For example, we eat LOTS of stir-fry at our house; I chop a single chicken breast or a single steak between the three of us. An excellent stir-fry sauce that mixes with ANY protein and veg: 1/3 cup soy sauce, 1/4 cup sesame oil, 1 Tbsp cornstarch, fresh garlic and ginger. Very inexpensive, and it's my youngest daughter's favorite.
- Are you soup eaters? I keep a medium-sized plastic tub in my freezer, and when I have a spoonful of green beans or half a chicken breast left over, I pop them into that container. When it gets full, I add broth, and it's soup. FREE soup.
- I don't see beans and rice in your line-up, but they're a budget saver. Look up a recipe for Red Beans & Rice. SO GOOD. You can add chopped chicken or kieobasa sausage, if you wish.

Questions & Comments:
- You say you're buying lots of veg. Are you buying bags of chopped veg prepared for the steamer, or things you prep yourself? The price difference is significant. It's hard to beat the cost of plain store-brand frozen veg, and the nutrition is the same as fresh -- but for some recipes, fresh is necessary
- Are you buying your chips at Aldi? Lidl is cheaper still, but Aldi's chips are pretty cheap. Do note that their sizes are sometimes smaller, so be sure you're "being honest" about pricing. No, chips aren't healthy or cheap, but don't beat yourself up over it. Most of us aren't buying as much healthy stuff as you are.
- Do you shop at Walmart? (Or its little brother, Walmart Neighborhood Market, which is quicker in-and-out?) They always have a big loaf of Italian bread (sliced or unsliced) for $1 -- sometimes it's in the day-old for less. Excellent for garlic bread or French toast.
- Similarly, do you have Jimmy John's in your area? They sell their day-old sandwich bread two 12" sandwich rolls for $1. You can drive-through and get JUST the bread. They often give you 3 rolls for the $1. I think they think I'm poor.
- Look around for other food-places in your area. We love to go to the Chinese grocery store, the Chef Store, a small butcher, and more. Not everything in all these places is a bargain, but we like buying certain things in those spots.
- You didn't mention food storage. Are you buying /storing things when they're on sale? My small chest freezer cost $40 from Craigslist. Do you have a pantry so you can stock up on canned olives, etc. when they're on sale? If not, could you get a freestanding pantry cabinet, even if it has to store in a hallway or the dining room? Here's a website I like; it's slanted towards the Mormon Church, but no reason others can't use the information: https://foodstoragemadeeasy.net/
- Have you ever read The Tightwad Gazette? It's a book that was very popular around the time I got married -- 30 years ago. It's a dated now (you won't relate to the prices she quotes), but the strength is in the methods. If you can get your hands on the first book OR The Complete Tightwad Gazette, read about her grocery store notebook method. Very analytical. In a nutshell: the author created a method for monitoring prices at multiple stores, and (after several months of recording prices) she figured out who was cheapest for peanut butter, who was cheapest for bread, how often chicken breasts go on super-sale, etc. And then she developed a list for each store so she could shop Store A this week and stock up on all the cheapest things, Store B next week for their cheapest things, etc. I know that when I started keeping records, I found that my hunches on who's cheapest weren't always true. It'll be work initially, but this is probably the only way to really get to rock-bottom.
I couldn't do $400 on a regular basis.
I think $100/week is possible, but it would require a good bit of effort. On the other hand, I think you can hit $150/week without much work -- and that can include a reasonable amount of fresh veg and enough splurges that it won't feel like a sacrifice at all.
Also, I never bought chicken parts when on a budget. Always a whole chicken on sale.
Maybe it varies from place to place, but I can pretty much always get chicken breast on sale (in big packs) for $1.99/lb. On the other hand, whole chickens vary wildly in price -- I won't pay more than $5 for a whole chicken. I have seen them in the $13 range, which is decidedly not a good deal.

We do love a whole chicken, and my husband always makes broth from the bones. He puts the bones into a colander pot inside the InstaPot. If we have any onion tops or other veg handy, he adds that. He pours the broth out in 2-cup measures into green-lidded dollar store plastic that we use ONLY for this purpose. Except for a bit of electricity, this broth is FREE.

If we don't have that broth, we use a concentrated jarred thing called Better than Boullion, which we buy at Walmart. It costs about $4 and lasts forever -- so much cheaper than paying for canned broth.
Now I'm wondering if I should up the bar and start at $600 per month and make my way down to $500 if I can.
That sounds very reasonable.
Deli stuff has to go.
Yes, deli meat also tends to be highly processed. Ask yourself WHY deli meat lasts longer than, say, a roast beef you cook yourself. The answer is chemicals.

For sandwiches, are you eating tuna salad and egg salad? They're cheaper than ham and cheese.
It was hand soap from bath and body works (on sale). I definitely splurge on certain things that I like and I know that about myself ;)
Nothing wrong with a splurge -- unless you're genuinely in financial trouble -- but splurges should be planned /carefully chosen. Otherwise you can go overboard without realizing it.
 
We spend $300/month for 2. I buy pretty much anything we need/want. Our local supermarket has great deals midweek so I try to go early on Wednesday mornings. I often get fruits and vegies marked down as well as red meat and whatever else I can find. Rotisserie chicken breast (cold) at $1.69 lb is the best as I can make chicken pie, chicken salad, soup, etc. I shop with a list, however if I find a good deal I can quickly adjust my cooking (for instance, London Broil on sale/beef stew). My pantry is well stocked. Our freezer isn't large but I always have several pounds of hamburger, a few steaks and chicken so I can skip meat for a week or two if necessary. Sales seem to rotate every 4-6 weeks and I buy multiples of whatever the deals I find and then next week buy the great deals, etc. This way, I never have to buy anything other than produce, fruit and milk. Paper products, soap and detergents are included and I am well stocked.

I've been doing this for years and now don't even think about it anymore. I don't find coupons helpful for what I buy. Like anything else, it takes practice. I use cash back credit cards to maximize my budget and never carry a balance. We own our home, remodeled it recently and have no debt. This is a way of life and you have to buy into it if you are going to be successful at being frugal. We educated our son through a doctorate and are well traveled...we don't live in a tent or deprive ourselves and no, we are not high income.

I suggest you make a list of the items you need to buy each week and estimate the cost. Decide which recipes you will use for the week and determine which ingredients you need. Be flexible and forgiving to yourself...it takes time to get this right. Initially shop at only one supermarket so you can learn what their deals/patterns. Buy four $150 gift cards and see if you can do your shopping for a month by using one gift card per week. You won't know unless you try... Good luck!
 
Problem is they never have coupons for anything I buy!
No, they don't have COUPONS. They publish the ads for the grocery stores themselves that come in the paper. I can see how you were confused when I used the word "clip" because that's what Flipp calls it. By "clip" you click on the item you want to save and it circles the item on the online ad (just like you would on the paper ad) and it saves the item to a list. You can then access the list on your phone.

Here is a screen shot for my area:

Flipp.JPG
 














Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top