2disneyboys
DIS Veteran
- Joined
- Feb 20, 2009
- Messages
- 1,277
When the cost outweighs the product value. To me, McDonalds is expensive.
Again, it's what I'm getting for the money. $60 at Applebees is too much, $100 at a locally owned "upscale" place isn't. The most we ever spend is about $150 at a local place that we only go to maybe once a year. That includes drinks and tips. If we splurge and go out it is to eat foods that I can't/don't cook at home, especially pricier seafoods and ethnic foods. I refuse to spend my money on crap at Olive Garden when my pasta is 10x better and 10x cheaper and I don't end up in the bathroom all night!![]()
"I was born a poor black child...."
My first thought due to a recent experience was that $12 for a mediocre bacon cheeseburger, a handfull of fries, and a coke at TGI Fridays was too expensive.
It's funny how that really chaps me, but I am totally okay with going to some place like Morton's once a year and spending $200+ for an evening with my DH. Expense is all relative to the quality (and sometimes quanitity!).
ITA with these perspectives (I think there were other similar ones but lost track of my muliti quoting!) anyway, I don't mind paying top dollar for top quality food, atmosphere etc. However I can't stand paying ANYTHING for "junk" or some mediocore things tossed together with no regard to quality or taste. I personally prefer to spend my money on memories, not food, however, I dont mind paying for a unique eating experience or really really good food. I would also rather eat out once every few months somewhere really nice (and good) then weekly or even monthly at some places my friends just rave and rave about. so I can't say a meal @ this dollar amt is expensive or not. It's more about (to me) $20 @ a fast food joint is a waste, $50 at a typical "chain" type resturant is expensive for what you get.. but I don't consider $150-250 a waste if the food is excellent. with that said, I have eaten some very excellent meals and only paid $40-50 for a family of 4 (no "drinks" including tip), left stuffed w/ tons of leftovers and enjoyed every single bite! I've also paid $200 for a family of 4 and was like blech, I could have put that $ in my emergency fund and enjoyed a PB&J more than that slop we were served! it's all about perspective isnt in ?
