We don't really have a budget but on average I spend $100 a week for 3 of us. We go through a lot of fresh fruit and veggies. Often that's all I may need to replenish in a given week so then I'll opt for the produce market rather than the grocery store. I do stock up when stores are running specials or there's a sale. A few times a year our stores will triple coupons up to 50 cents.