We just got one here & love it! I am gluten free & they have nice selection of VERY affordable options. Love there Fit & Active ("healthier" versions) brand.
Some tips--they always have NEXT weeks flyer out as you leave so you can plan ahead.
Apples were cheap--but I didn't feel they had a long shelf life as apples usually do. Only product I won't buy there again.
Pineapples are often $1.29 at ours!
Ours only has skim, 2% & whole, not 1% milk.
Don't go on a Sunday morning--ours gets very cleaned out.
There brand product is very good. Have been very happy with everything we have gotten.
I can't get everything there. Some products come & go, so stock up if you like something.
Seems at the regular store almost everything is $2-3+. At Aldi it is more like $1-2, and not because the sizes are smaller.
I NEVER buy non-groceries at our grocery store (way overpriced) but Aldi's prices are terrific. Lady products run 1/2 price or more for the same brands.
They do take Discover.
I wasn't a Sam's fan; but skinless boneless chicken breasts for $1.88/lb. everyday has a bout locked it for me these days; also All detergent pods & Finish dishwashing pods are a great deal. Wasn't going to renew, but basically got it free with a rebate. I have a friend who has 4 kids & a grandbaby at home. She said her DH spends $300-400/wk at Sams--WHHHAAATTT???!! Dude, Sam's is COSTING you $!!! (Or DH is...

)
For me it is ultimately about shopping sales--or where I can get it cheaper than sales everyday (like Aldi or Sam's), stocking up on non-perishables when on sale, menu planning & trying to use things before they go bad (I am very good at this, my family on the other hand...

) DH & I both love leftovers for lunch.
But our grocery bill alone is around $600/month for 5, 3 of them teens.