Originally posted by monkeyboy
We used to take tuna fish on whitebread to school
Place in in an unrefrigerated desk for hours before lunch time
And look what happened


Originally posted by monkeyboy
We used to take tuna fish on whitebread to school
Place in in an unrefrigerated desk for hours before lunch time
Anyways, I'll use my family of 3 kids as an example. Breakfast and lunch 5 days per week times 3 kids is $135 per month. Even excluding breakfast it is still $87 for lunches only. This is a big expense for some families. Be happy that the kids are getting a farely decent meal. And don't begrudge the children that because of what you THINK you know about the parents financial situation. A van doesn't but food. Although the cost of the vacation probably could!
This man also spends more time not working than working, drives around in a conversion van , has three other children all living at home and all having cars , and has no problem spending days going around preaching . The wife stays home also , but neither one of them have any problem finding time to go around preaching their religion. Also this family has a DCL cruise reserved for December , but they can't pay full price for lunch for the kid!!
Originally posted by Mskanga
Total cost for the year: $414 for lunch only or $684 lunch and breakfast for two children full price.
This people are paying for one child , reduced which means they pay $126 for the year with breakfast and lunch , or $72 if it's only lunch.
They don't have money to pay for food in school for one child, but they have money to pay for the maintenance and upkeep of a conversion van ( which cost more than my own van in gas alone ) and can take a DCL cruise.
Originally posted by CookieGVB
Also, could your daughter be mistaken?
Originally posted by monkeyboy
We used to take tuna fish on whitebread to school
Place in in an unrefrigerated desk for hours before lunch time