poeticdiabetic
DIS Veteran
- Joined
- Jul 10, 2007
- Messages
- 745
Ok,
for the last 3 years, our family has been vacationing at Disney for Spring Break. And we loved every minute of it. This year, it was our plan to go on a Disney Cruise, or even a cruise that wasn't Disney.
But due to the economic situation, coupled with the fact that I don't work for AIG and get paid bonuses for doing nothing- those plans are scrapped for this year.
See, by April, I'm normally at the point where I am in need of a vacation. And not just me, but my family as well. I mean, we are a family on the edge by Spring Break.
So we came up with this idea: We will go to Universal Studios. And we only have $1200 to spend for a family of 4. (2 DSs are age 10 and 9.) It seemed like one of those deals from "Mission Impossible" but I think I came up with a good strategy. But if anyone can poke holes, or come up with something better, please let me know.
OK. We are going to be down there for 4 days. There will be a festival when we get back home that we can attend that will keep us in a festive mood.
Transportation-
We plan on renting a car. The rent will be $183 for 6 days. Plus, it will take about 2 fillups that will be approx. $25 a tank each way. So that's another $100.
Oh, and for 4 days, parking is $12 each. ($48 total.)
Hotel-
Who needs a fancy hotel? Motel 6 is right around the corner for around $41 a night. All together, the price is about $124 for those 4 days.
Tickets-
We are Costco members. At the local Costco, they have a good special for unlimited 2-park tickets for 3 months for $89.99. So our tickets are approx. $360 for 4 people.
Food-
We plan on doing what we normally do when we were in WDW: We would go to the Walmart close to our house and buy juice boxes, fruit, breakfast bars, etc. We put it in a cooler and eat that kind of stuff for breakfast. Therefore, we can hit the parks first thing.
Lunch and dinner? Citywalk Food Court and International Drive restaurants. It will cost us about $8 per person for lunch. And it will cost us between $10 and $13 per person for Dinner. (less for the kids.) So we will have a good $350 allocated for 4 days food. (Heck! We may even be able to mix in a snack or two!)
All together, we are looking at about $1150.
What do you think? Can I do better while staying under $1200?
for the last 3 years, our family has been vacationing at Disney for Spring Break. And we loved every minute of it. This year, it was our plan to go on a Disney Cruise, or even a cruise that wasn't Disney.
But due to the economic situation, coupled with the fact that I don't work for AIG and get paid bonuses for doing nothing- those plans are scrapped for this year.
See, by April, I'm normally at the point where I am in need of a vacation. And not just me, but my family as well. I mean, we are a family on the edge by Spring Break.
So we came up with this idea: We will go to Universal Studios. And we only have $1200 to spend for a family of 4. (2 DSs are age 10 and 9.) It seemed like one of those deals from "Mission Impossible" but I think I came up with a good strategy. But if anyone can poke holes, or come up with something better, please let me know.
OK. We are going to be down there for 4 days. There will be a festival when we get back home that we can attend that will keep us in a festive mood.
Transportation-
We plan on renting a car. The rent will be $183 for 6 days. Plus, it will take about 2 fillups that will be approx. $25 a tank each way. So that's another $100.
Oh, and for 4 days, parking is $12 each. ($48 total.)
Hotel-
Who needs a fancy hotel? Motel 6 is right around the corner for around $41 a night. All together, the price is about $124 for those 4 days.
Tickets-
We are Costco members. At the local Costco, they have a good special for unlimited 2-park tickets for 3 months for $89.99. So our tickets are approx. $360 for 4 people.
Food-
We plan on doing what we normally do when we were in WDW: We would go to the Walmart close to our house and buy juice boxes, fruit, breakfast bars, etc. We put it in a cooler and eat that kind of stuff for breakfast. Therefore, we can hit the parks first thing.
Lunch and dinner? Citywalk Food Court and International Drive restaurants. It will cost us about $8 per person for lunch. And it will cost us between $10 and $13 per person for Dinner. (less for the kids.) So we will have a good $350 allocated for 4 days food. (Heck! We may even be able to mix in a snack or two!)
All together, we are looking at about $1150.
What do you think? Can I do better while staying under $1200?